W sezonie grzewczym, czyli od jesieni do wczesnej wiosny, ciepłą wodę użytkową zapewnia nam najczęściej kocioł – gazowy, na paliwo stałe etc. Latem wciąż musimy brać kąpiel w wodzie o komfortowej temperaturze. Jej podgrzewanie przez kocioł jest nieekonomiczne, a bywa też uciążliwe (w przypadku kotła na paliwo stałe), dlatego wiele osób szuka innego rozwiązania. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.
To polecany sposób z uwagi na niski koszt początkowy – grzałkę elektryczną można kupić już za około 120-150 złotych. Taką grzałkę umieszczamy po prostu w zasobniku centralnej wody użytkowej, o ile oczywiście ma on odpowiednie podejście. Następnie podłączamy grzałkę do prądu, ustawiamy preferowaną temperaturę wody i gotowe. Wadą tego rozwiązania jest niestety dość wysoki koszt podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Jeśli nie masz zasobnika C.W.U. z miejscem na grzałkę elektryczną, to możesz rozważyć zakup osobnego bojlera zasilanego prądem. Koszt nie jest bardzo wysoki – 100-litrowy bojler da się kupić za około 500-600 złotych. To bardzo wygodne rozwiązanie, które jednak wymaga delikatnej przeróbki instalacji wodnej. Koszt podgrzewania ciepłej wody użytkowej przez bojler powinien być nieco niższy w porównaniu z grzałką.
Przechodzimy do propozycji dla tych osób, które szukają rozwiązania trwałego, bardzo taniego w eksploatacji, ale jednocześnie kosztownego na etapie inwestycji. Kolektory słoneczne zapewnią Ci ciepłą wodę użytkową przez co najmniej pół roku. Koszt ich użytkowania jest marginalny, natomiast cały zestaw może kosztować nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od liczby osób i tym samym pojemności zasobnika oraz mocy grzewczej kolektorów.
Koniecznie dopytaj w swojej gminie o dopłaty do tego rozwiązania. Możesz również skorzystać z dofinansowania w ramach programów rządowych oraz odliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT.
To również jest dość kosztowna inwestycja, która jednak gwarantuje później bardzo niskie koszty podgrzewania ciepłej wody. Pompę ciepła tylko na potrzeby C.W.U. kupisz za około 8-10 tysięcy złotych. Może ona oczywiście podgrzewać wodę całorocznie.