Pas bezkońcowy ścierny - jaki wybrać?

Andrzej Winnicki
28.10.2021

Pasy bezkońcowe ścierne mają za zadanie zbierać nadmiar materiału w trakcie gratowania, szlifowania czy polerowania. Wykorzystywane są one w cykliniarkach, pilnikach elektrycznych oraz w szlifierkach. Każdy rodzaj papieru ściernego będzie miał inne zastosowanie, przeznaczenie i będzie dawał inne efekty. Dziś opisujemy jak wybrać dobry pas bezkońcowy

  1. Pas bezkońcowy - jaka jest ich budowa i zastosowanie?
  2. Pas ścierny bezkońcowy - rodzaje pasów.

Pas bezkońcowy - jaka jest ich budowa i zastosowanie?

Pasy bezkońcowe ścierne wykonane są z 3 warstw: podkładu, łączenia oraz zasypu ściernego. Zwykle jako podkład wykorzystuje się bawełnę, która dobrze sprawuje się podczas odprowadzania nadmiaru ciepła w trakcie pracy na sucho lub poliester, który lepiej sprawdza się w intensywniejszych pracach - umożliwia ścieranie na mokro. Łączenie podkładu z zasypem ściernym realizowane jest za pomocą żywic – najczęściej o łączeniu S-3.

Budowa zasypu ściernego cechuje się większą różnorodnością. Różni się granulacją, ale także zastosowanym materiałem. Granulację określa się wartościami w granicach od P24 do P800.

Papier ścierny do szlifierek taśmowych, wbrew swojej potocznej nazwie wykonany jest najczęściej na podkładzie z grubego płótna lub poliestru - dzięki czemu nie zrywa się nawet przy dużym obciążeniu.

A jakie jest ich zastosowanie? Pasów ściernych bezkońcowych używa się do obrabiania różnych materiałów. Wykorzystywane są w procesach oczyszczania z osadów, rdzy i nalotów, gratowania, usuwania mankamentów powierzchni, polerowania, a także do szlifowania drewna lub innych materiałów  obrabianego materiału. 

Pas ścierny bezkońcowy - rodzaje pasów

Istnieje wiele rodzajów pasów ściernych, a każdy z nich ma swoje przeznaczenie i odpowiednie zadanie. Najpowszechniejsze rodzaje to m.in.: 

  • elektrokorundowe - są najbardziej uniwersalnymi pasami, które ścierają metale, drewno, jak i tworzywa sztuczne,
  • kompaktowe - pasy tego rodzaju posiadają samoostrzące się ziarno kompaktowe o dużej trwałości, co sprawia, że nadaje się do obróbki twardych metali nieżelaznych, stali węglowej i nierdzewnej,
  • pas bezkońcowy ceramiczny - posiada najtwardsze uziarnienie, ma właściwości samoostrzące, można pracować nimi obrabiając tytan i stal narzędziową - zarówno na sucho, jak i na mokro,
  • pasy włókninowe i filcowe - pasy te nadają się do oczyszczania i polerowania powierzchni metali, idealnie sprawdzają się do usuwania rdzy oraz eliminowania drobnych rys i odbarwień.

Na koniec dodamy, że parametry techniczne, jakie określa się wybierając pas ścierny bezkońcowy to :

  • jego wymiar,
  • rodzaj, o którym już mówiliśmy,
  • granulacja pasa,
  • materiał, z jakiego jest wyprodukowany,
  • ziarno i jego zastosowanie.

Podsumowując, chcąc wybrać bezkońcowy pas ścierny powinniśmy najpierw dobrać go na podstawie rodzaju i twardości obrabianego materiału, a w następnej kolejności dopasowuje się wymiary pasa, jego granulację oraz podkład.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie