Objawy niedziałającej wentylacji w budynku mieszkalnym

Antoni Kwapisz
09.01.2018

Sprawna wentylacja to absolutna podstawa zapewnienia sobie komfortu mieszkania. Mimo to ten temat nadal jest lekceważony, co skutkuje popełnianiem poważnych błędów zarówno na etapie wznoszenia budynku, jak i jego późniejszej eksploatacji. W Polsce zdecydowanie dominuje wentylacja grawitacyjna, która bazuje na kominach i tradycyjnym wietrzeniu pomieszczeń (poprzez uchylanie okien). To nie jest złe rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że wentylacja została prawidłowo zaprojektowana, a wszystkie przewody wentylacyjne są drożne i nie są zasłaniane. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są typowe objawy niedziałającej wentylacji w budynku mieszkalnym.

Bardzo wysoka wilgotność powietrza

Można to zweryfikować przy pomocy najprostszego higrometru. Oczywiście w sezonie letnim i jesiennym, gdy na zewnątrz panuje wysoka wilgotność, trudno oczekiwać, aby w budynku było inaczej. Wentylacja grawitacyjna ma duże ograniczenia w tym zakresie, a uchylanie okien powoduje zaciąganie do budynku wilgotnego powietrza z zewnątrz.

Problem zaczyna się w momencie, gdy wysoka wilgotność w pomieszczeniach utrzymuje się przez cały rok, także w sezonie grzewczym. Jeśli zimą notujesz wartości na poziomie 70-80%, a suszenie prania trwa kilka dni, to możesz mieć pewność, że wentylacja nie działa.

Grzyby i pleśnie

Pojawienie się grzybów i pleśni na ścianach (najczęściej w narożnikach), meblach, książkach i dywanach jest najbardziej czytelnym sygnałem alarmowym. Te pasożyty świetnie czują się w bardzo wysokiej wilgotności. Jeśli zauważysz, że na ścianie pojawiły się czarne plamy, a w dodatku w pomieszczeniu unosi się charakterystyczny zapach grzybni, to jak najszybciej przyjrzyj się sprawności wentylacji.

Skraplająca się para wodna na oknach

Zimą jest to zjawisko dość powszechne i wynika z różnicy temperatur między wewnętrzną a zewnętrzną stroną szyby. Skraplanie się pary wodnej na znacznej powierzchni okna świadczy o tym, że pomieszczenie nie jest dostatecznie wentylowane.

Częste infekcje

Twoja rodzina bardzo często choruje, narzeka na katar, bóle głowy, chrypkę? To może być tzw. syndrom chorego budynku. Mieszkanie w domu z niesprawną wentylacją jest gotowym przepisem na ciągłe łapanie infekcji. Nie możesz tego bagatelizować!

Nieprzyjemny zapach

Po wejściu do domu czujesz zapach grzybni i stęchlizny? Nie miej już żadnych wątpliwości: wentylacja nie działa, ponieważ w dobrze wentylowanych pomieszczeniach takie efekty zapachowe nie mają prawa występować.

Co możesz zrobić w momencie stwierdzenia niesprawnej wentylacji? Zacznij od wezwania kominiarza, który sprawdzi drożność przewodów wentylacyjnych. Jeśli teoretycznie wszystko jest w porządku, zmień swoje nawyki, częściej wietrz pomieszczenia, szczególnie w czasie gotowania i suszenia prania. Rozważ też zainstalowanie nawiewników w oknach lub – jeśli szykujesz się do poważnego remontu – zainwestowanie w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie