Nie masz zdolności kredytowej? 3 pomysły na zakup wymarzonego mieszkania

Antoni Kwapisz
06.03.2017

Wciąż niewielu młodych Polaków stać na to, aby kupić pierwsze mieszkanie za gotówkę. Owszem, rodzice często mogą i chcą pomóc, ale ceny nieruchomości są na tyle wysokie, że zwykle i tak trzeba się posiłkować kredytem. W sytuacji, gdy młody człowiek nie ma zdolności kredytowej, nie ma co marzyć o uzyskaniu takiej formy finansowania. Co wtedy? Poznaj 3 alternatywne sposoby zdobycia środków na zakup wymarzonego mieszkania.

Pożyczka hipoteczna

Tutaj do wyboru są dwa rozwiązania. Można złożyć wniosek o pożyczkę hipoteczną w banku lub w firmie prywatnej. Pierwsza opcja jest znacznie bezpieczniejsza. W przypadku pożyczek hipotecznych banki stosują mniej restrykcyjne regulacje, ponieważ warunkiem uzyskania takiego finansowania jest posiadanie nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem pożyczki. Taką nieruchomością może być np. mieszkanie rodziców.

W przypadku pożyczek hipotecznych udzielanych przez firmy prywatne trzeba być bardzo ostrożnym. Koszty takiej operacji są bardzo wysokie, a okres spłaty krótki. Jeśli nie uda się spełnić warunków umowy, to prywatny pożyczkodawca nie będzie mieć żadnych skrupułów, aby przejąć zastawioną nieruchomość.

Współkredytobiorca

Zwykle młoda osoba, która z uwagi na niskie zarobki lub brak wkładu własnego nie ma zdolności kredytowej, posiłkuje się pomocą kogoś bliskiego – najczęściej jednego z rodziców. Banki chętnie się na to zgadzają, ponieważ dwoje kredytobiorców obniża ryzyko, że kredyt nie zostanie spłacony. Wtedy automatycznie zdolność rośnie – ale tylko pod warunkiem, że współkredytobiorca osiąga stałe, dość wysokie dochody, np. z tytułu emerytury.

To rozwiązanie ma jednak istotne wady. Jeśli współkredytobiorca jest w starszym wieku (np. po 60. roku życia), okres spłaty kredytu będzie znacznie krótszy. Poza tym wiele osób może mieć opory przed tym, aby w tak poważnej sprawie jeszcze silniej wiązać się z rodzicami.

Pożyczka od rodziny

Pożyczka od rodziny to bardzo popularne i polecane rozwiązanie, o ile oczywiście ktoś z najbliższej rodziny jest w stanie udzielić takiej pomocy. Najczęściej są to po prostu rodzice, którzy przez całe życie odkładali pieniądze na przyszłość dziecka.

Można to rozwiązać na kilka sposobów, jednak najbardziej opłaca się skorzystać z instytucji darowizny. Jeśli rodzice chcą podarować dziecku pieniądze, to taka operacja jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Trzeba to jednak zgłosić w Urzędzie Skarbowym – jest na to 14 dni od momentu zaistnienia darowizny, czyli np. przelania jej na konto dziecka.

Ważne!

Zgłoszeniu podlegają tylko darowizny powyżej kwoty 9637 złotych – dotyczy to tzw. grupy 0 pokrewieństwa.

Każdy z tych sposobów ma swoje plusy i minusy, jednak zdecydowanie najkorzystniejszy jest ostatni. Oczywiście tylko pod warunkiem, że rodzice są w stanie przekazać dziecku tak wysoką darowiznę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie