Instalacja fotowoltaiczna z całą stanowczością jest jednym z najlepszych rozwiązań jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Możliwość produkcji prądu ze źródła jakim jest światło słoneczne niesie ze sobą ogromne korzyści i pozwala na uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej. Jednak niekiedy ilość wyprodukowanej energii znacząco przewyższa zapotrzebowanie. Wówczas niezbędne może okazać się skorzystanie z magazynów energii, zatem warto wiedzieć czym są owe magazyny energii oraz dlaczego są one tak istotne.
Na wstępie warto zaznaczyć czym jest sama instalacja fotowoltaiczna. Jest to mechanizm, dzięki któremu można w całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla środowiska sposób wyprodukować energię elektryczną na własny użytek. Energia elektryczna powstaje poprzez zamianę padających wiązek światła słonecznego (fotonów) na panele słoneczne, gdzie najpierw powstaje prąd o natężeniu stałym a następnie prąd o natężeniu zmiennym. Ten z kolei utożsamiany jest z energią elektryczną wykorzystywaną na co dzień w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach.
Jednak przeważnie w okresie wiosenno-letnim ilość godzin słonecznych w ciągu doby sprawia, iż ilość energii może okazać się zbyt duża jak na potrzeby energetyczne wybranego gospodarstwa domowego. Jednak w okresie jesienno-zimowym w Polsce ilość słonecznych dni, podczas których możliwa jest bezproblemowa produkcja energii elektrycznej znacząco spada. To sprawia, iż przydatne mogłoby się okazać magazynowanie energii na okres, w którym nasłonecznienie powierzchni ziemi jest znacznie mniejsze. Odpowiedzią na to wyzwanie są magazyny energii elektrycznej. Więcej o tym jak działa magazynowanie energii dowiesz się na stronie columbusenergy.pl.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa za magazyn energii uznaje się urządzenie bądź zespół urządzeń, dzięki któremu wyprodukowana energia jest przechowywana w nienaruszalnym stanie i może być użyta w dowolnym momencie. Jednocześnie należy pamiętać, aby ów magazyn nie miał szkodliwego wpływu na środowisko przyrodnicze. Do najbardziej popularnych sposobów magazynowania energii zaliczają się:
Wszystkie wyżej wymienione sposoby magazynowania energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną są w podobnym stopniu efektywne i pozwalają na bezpieczne magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii. Dzięki temu niezależnie od ilości wyprodukowanej energii możliwość jej magazynowania na własną rękę jedynie utwierdza w przekonaniu, że można osiągnąć niezależność energetyczną na bardzo długo.
Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, iż prawie zawsze z produkcją energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej związana jest konieczność jej magazynowania. Zatem magazyny energii nie są jedynie efektownym dodatkiem do całości instalacji ale i coraz częściej wymogiem, bez którego produkcja energii elektrycznej z tego źródła byłaby dosyć uciążliwa lub miała charakter sezonowy. Dzięki magazynom energii można mieć pewność, iż prąd elektryczny będzie zapewniony na cały rok i nie ma konieczności korzystania z usług sieci energetycznej gdzie prąd powstaje w głównej mierze ze spalania paliw kopalnych.
Artykuł partnera.