Choć panuje powszechne przekonanie, że nieruchomości w Polsce nabywane są głównie na kredyt, to dane z rynku pokazują coś zupełnie innego. Mniej więcej połowa nowych i używanych mieszkań sprzedaje się za gotówkę. Nabywają je nie tylko inwestorzy spekulacyjni, ale także osoby prywatne, które zdążyły odłożyć sporo pieniędzy i mogą dzięki temu uniknąć wikłania się w kredyt hipoteczny. Jesteś w podobnej sytuacji, ale wahasz się, czy na pewno warto kupić mieszkanie za gotówkę? Sprawdź kilka argumentów, które za tym przemawiają.
Jak głosi stare biznesowe porzekadło: cash is the king. Osoby dysponujące gotówką zawsze są bardziej wartościowymi klientami niż te, które muszą korzystać z kredytu czy też oferują płatność ratalną. Mając fizyczne pieniądze w ręku możesz dużo skuteczniej negocjować cenę sprzedaży mieszkania, powołując się na korzyści dla sprzedającego: natychmiastowe otrzymanie pieniędzy, brak zwłoki, zero stresu w oczekiwaniu na decyzję banku itd.
Zakup nieruchomości na kredyt jest nierozerwalnie związany z ryzykiem finansowym, chociażby wynikającym z wahaniami kursu waluty (przy kredycie walutowym) czy zmianą stóp procentowych. W skrajnych przypadkach, a takich w Polsce nie brakuje, po wielu latach spłacania kredytu może się nawet okazać, że jego saldo przekracza wartość nieruchomości! To oczywiście nie ma miejsca przy zakupie gotówkowym – tutaj jedynym ryzykiem jest ewentualny spadek cen nieruchomości na rynku.
Osoby dysponujące gotówką mogą znacznie łatwiej upolować okazje na rynku nieruchomości, ponieważ mają możliwość szybkiego dogadania ceny ze sprzedającym. Nie muszą czekać na decyzję banku, stąd często udaje im się kupić naprawdę atrakcyjne mieszkania czy domy w świetnej cenie.
Jak to możliwe? To bardzo proste. Odpadają Ci wszelkie koszty bankowe, czyli m.in. sporządzenie operatu szacunkowego, prowizja, oczywiście marża i wiele innych opłat, które ponoszą kredytobiorcy. Sumarycznie więc okazuje się, że kupując mieszkanie za gotówkę możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponosząc tym samym znacznie mniejsze ryzyko w długim horyzoncie czasowym.