Osoby, które posiadają w swoich domach tradycyjne grzejniki, powinny się zapoznać z terminem kryzowania. Jest to podstawowa czynność, która umożliwia zwiększenie efektywności pracy grzejników, przyczyniając się do poprawy komfortu termicznego oraz obniżenia rachunków za ogrzewanie. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.
Kryzowanie to nic innego jak proces regulacji przepływu wody przez grzejniki w systemie centralnego ogrzewania. Polega na precyzyjnym ustawieniu zaworów grzejnikowych, aby zapewnić równomierne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń oraz optymalne działanie instalacji grzewczej.
Kryzowanie odbywa się poprzez ustawienie specjalnych kryz (wkrętek regulacyjnych) lub pokręteł, które ograniczają przepływ wody przez poszczególne grzejniki. Regulacja ta pozwala na zmniejszenie przepływu wody w grzejnikach znajdujących się najbliżej kotła i zwiększenie go w tych grzejnikach, które są bardziej oddalone od źródła ciepła.
Dzięki temu każdy grzejnik otrzymuje odpowiednią ilość ciepłej wody, pomieszczenia są równomiernie ogrzewane, nie następuje niepożądany efekt przegrzewania części pomieszczeń i wychładzania innych, a koszty ogrzewania pozostają na rozsądnym poziomie.
Kryzowanie grzejników jest w zasadzie niezbędne dla zapewnienia optymalnych parametrów pracy kaloryferów. Czynność ta przynosi szereg korzyści, w tym:
Kryzowanie grzejników najlepiej jest zlecić doświadczonemu instalatorowi, choć można to też zrobić samodzielnie: zamykamy głowice termostatyczne, ustawiamy kryzy poprzez maksymalne otwarcie tych w grzejnikach najbardziej oddalonych od kotła i stopniowe przymykanie zaworów w grzejnikach bliżej kotłowni, a następnie sprawdzamy, czy wszystkie kaloryfery mają podobną temperaturę.