Jakie informacje muszą się znaleźć w umowie z pośrednikiem nieruchomości?

Remigisz Szulc
29.11.2019

Sprzedaż nieruchomości z usługą pośrednictwa ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędza właścicielowi mnóstwo czasu oraz zwiększa szansę na szybkie znalezienie nabywcy. Dodatkowo zawodowy pośrednik gwarantuje bezpieczeństwo transakcji, co jest ważne dla obu jej stron. Nie oznacza to jednak, że można w ciemno zaufać pośrednikowi i w żaden sposób nie kontrolować jego poczynań. Najważniejsze kwestie związane z obsługą sprzedaży nieruchomości muszą być zawarte w umowie z pośrednikiem. Czego nie może w niej zabraknąć?

Opis nieruchomości

To bardzo ważna część umowy. Dokładny opis musi zawierać adres nieruchomości oraz określać jej stan techniczny, dodatkowe atuty oraz wyposażenie, jakie przechodzi na nowego nabywcę. Warto tutaj dopilnować wszystkich szczegółów, by nie było później niedomówień. Przykładowo: pośrednik informuje klientów, że w mieszkaniu zostaje całe wyposażenie, po czym okazuje się, że właściciel chce jednak wszystko ze sobą zabrać.

Cena sprzedaży, jakiej oczekuje właściciel

Warto podać tę kwotę w umowie, ponieważ dzięki temu pośrednik nie będzie mógł w przyszłości, po kilku tygodniach bezowocnych poszukiwań nabywców, kręcić nosem i twierdzić, że cena została wzięta z sufitu. To on jest specjalistą i powinien umieć określić realną cenę sprzedaży, a także przekonać klienta merytorycznymi argumentami, że oczekiwana przez niego kwota jest zdecydowanie za wysoka.

Kwestia wyłączności

Jeśli biuro nieruchomości z góry zaznacza, że chce mieć wyłączność na sprzedaż danego mieszkania, domu czy działki, to taki zapis musi się znaleźć w umowie pośrednictwa. Biura często stosują zasadę wyłączności, aby w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek nie do końca fair postępowania klienta. Klient natomiast może się zgodzić na przekazanie wyłączności, ale powinien w zamian otrzymać korzystniejsze warunki – np. obniżoną prowizję czy bezpłatne wyróżnienie ogłoszenia na portalach internetowych.

Wynagrodzenie pośrednika

W Polsce standardem jest, że pośrednik otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne dopiero w momencie znalezienia nabywcy i po podpisaniu umowy sprzedaży. Mimo to warto dopilnować, aby w umowie znalazł się właśnie taki zapis. Wszelkie niedomówienia na tym polu mogą być bardzo problematyczne. Zdarza się bowiem, że pośrednicy po miesiącach bezowocnych poszukiwań nabywcy oczekują od klienta np. zwrotu części kosztów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie