Wybór drewna podłogowego na pewno nie jest łatwy Jak wśród dziesiątków dostępnych na rynku gatunków wybrać ten najlepszy?
To, czy podłoga spełni nasze oczekiwania, w największej mierze zależy od drewna, z którego została wykonana. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto więc dowiedzieć się, jakie właściwości mają poszczególne gatunki i który z nich będzie najlepszy do danego pomieszczenia. Tym bardziej, że wybór jest naprawdę ogromny – od krajowych po coraz popularniejsze drewno egzotyczne. My wybraliśmy cztery gatunki, które jako drewno podłogowe sprawdzają się najlepiej.
Zdecydowanie najpopularniejszy krajowy gatunek. Parkiet dębowy odznacza się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, co jest skutkiem wysokiej twardości tego drewna. A jeśli dodać do tego stonowaną barwę i ciekawe usłojenie, dąb okazuje się najlepszym wyborem na podłogę w często uczęszczanych miejscach – na przykład w salonie. Szczególnie dobrze sprawdza się finishparkiet, który dzięki warstwowej budowie cechuje się łatwiejszym montażem.
Podobne zalety ma drewno jesionowe. Ze względu na to, że nie sprawia problemów przy obróbce, od lat cenione jest przez stolarzy, którzy wykonują z niego meble i podłogi. Jesion świetnie radzi sobie też z wysokimi temperaturami, dlatego poleca się go do montażu z ogrzewaniem podłogowym.
Drewno teakowe jest jednym z najbardziej cenionych gatunków na świecie. Dlaczego? Duża zawartość olejów sprawia, że nawet nieimpregnowane deski podłogowe są wodoodporne, a kwas krzemowy chroni je przed niekorzystnym wpływem niektórych substancji chemicznych. Te zalety w połączeniu z dużą twardością czynią z drewna teakowego surowiec właściwie niezniszczalny, a przy tym wyróżniający się wyjątkowymi walorami estetycznymi.
Dla wielu azjatyckich krajów eksport tego drewna jest źródłem sporych zysków. Nic dziwnego, bo wytrzymałością merbau przewyższa prawie wszystkie inne gatunki, a poza tym zachwyca pięknym rysunkiem i różnorodnością barw – od pomarańczowych po ciemnobrązowe. W zestawieniu z podłogą z drewna merbau świetnie prezentują się zarówno tradycyjne listwy przypodłogowe, jak i masywne cokoły. Szczególnie te utrzymane w jasnych odcieniach.
Artykuł sponsorowany