Tryby pracy w klimatyzacji domowej – nie tylko chłodzenie!

Mateusz Nowak
14.04.2025

Podstawową funkcją każdej klimatyzacji, także domowej, jest oczywiście chłodzenie pomieszczeń. Warto natomiast wiedzieć, że współczesne urządzenia mają także inne tryby pracy, w tym bardzo przydatne o każdej porze roku. Te najpopularniejsze krótko omawiamy w naszym artykule.

Chłodzenie

Jest to najczęściej używany tryb, na pilocie oznaczany symbolem śnieżynki. W tym trybie pracy klimatyzator obniża temperaturę w pomieszczeniu do ustawionego poziomu.

Ogrzewanie

Współczesne klimatyzatory typu split są bardzo efektywnymi urządzeniami grzewczymi, które mogą wspierać np. kocioł gazowy w okresach przejściowych, czyli jesienią i wczesną wiosną.

Osuszanie

Bardzo przydatny tryb, z którego warto korzystać w dni z wysoką wilgotnością powietrza oraz np. podczas suszenia ubrań w salonie. Wówczas klimatyzator błyskawicznie zredukuje wilgotność powietrza bez znacznego obniżania temperatury.

Wentylacja

W tym trybie uruchamia się tylko wentylator klimatyzatora, bez aktywacji funkcji chłodzenia lub ogrzewania. Może się przydać wtedy, gdy chcemy tylko „przemieszać” powietrze, ale nie zależy nam na obniżaniu temperatury.

Tryb automatyczny

W tym trybie klimatyzator będzie pilnować utrzymywania zadanej temperatury, automatycznie dostosowując tryb pracy (chłodzenie, ogrzewanie, wentylacja) w zależności od aktualnych warunków w pomieszczeniu.

Tryb nocny (Sleep)

W tym trybie klimatyzator stopniowo dostosowuje temperaturę, aby zapewnić komfortowy sen. W przypadku schładzania będzie stopniowo podnosić, a w przypadku ogrzewania obniżać temperaturę powietrza. Tryb nocny redukuje również hałas pracy urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie