Jak wynająć mieszkanie. Podpowiadamy i radzimy

Mariusz Siwko
15.06.2016

Wynajem mieszkania to złożony proces. Każda czynność powinna być starannie zaplanowana i szczegółowo dopracowana. Błędy przy wynajmie mieszkania mogą nas dużo kosztować. Podpowiadamy jak wynająć mieszkanie, aby cieszyć się stałymi zyskami i minimalizować problemy.

Świadomy właściciel mieszkania jest w stanie wyobrazić sobie jakie problemy mogą go czekać, jeśli zaniedba czynności związane się z przygotowaniem do wynajmu swojego lokalu. Błędnie zawarta umowa wynajmu, brak protokołu zdawczo odbiorczego, niepłacenie podatków od wynajmu to tylko jedne z pierwszych najczęściej popełnianych błędów przy wynajmie. Więc jak wynająć mieszkanie komuś bezpiecznie (odnośnik do strony zarządcy wynajmu, który w ciekawy sposób rozwija niniejszy artykuł) i co należy zrobić aby cały proces wynajmu był przyjemnością, a nie ciągłą udręką?

Punkt pierwszy. Dobór najemcy 

Właściwy wybór najemcy na nasze mieszkanie, to połowa sukcesu. Nie ma nic bardziej wartościowego dla właściciela, niż najemca, który szanuje powierzone mu mienie, reguluje terminowo płatności i wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań. Gdzie takich najemców szukać? To pytanie nie jest proste. Musimy budować zaufanie przez weryfikację. Im więcej warunków postawimy najemcy, tym nasze szanse na pozyskanie właściwego najemcy będą rosły. Sprawdzenie dokumentów tożsamości, umowy o pracę, czy weryfikacja w rejestrze dłużników to całkowita podstawa.  

Właściwa umowa wynajmu 

Klucz do sukcesu. Umowa wynajmu powinna zabezpieczać interesy wynajmującego i precyzyjnie określać warunki jakie wspólnie z najemcą uzgadniamy. Konieczne elementy jakie musimy zawrzeć w tym dokumencie to określenie wynajmowanego lokalu, wysokości czynszu najmu, opłat dodatkowych, kto komu wynajmuje mieszkanie (wraz z danymi osobowymi takimi jak adres zameldowania, numer dowodu, pesel, numer telefonu, adres e-mail). Ale to nie wszystko. Przy konstruowaniu umowy warto zapoznać się z Ustawą o ochronie praw lokatorów. Jeśli nie czujemy się na siłach, warto powierzyć skonstruowanie umowy profesjonalistą. Ich umowy w doskonały sposób zabezpieczają interes właściciela. Nie lekceważmy tego punktu. Przy ewentualnym spoże z najemcą, każdy zapis w umowie może mieć znaczenie! 

Protokół wydania lokalu 

Dokument towarzyszący każdej umowie. Określa jakie przedmioty i w jakim stanie wydaliśmy najemcy. Protokół powinien zostać przygotowany w rzetelny sposób, wspólnie z najemcą. Nie zapomnijmy zawrzeć w nim informacji o aktualnych stanach liczników (energia elektryczna, licznik wody ciepłej i zimnej, gaz, ciepło). W protokole powinna zostać również zawarta informacja o ilości wydanych kluczy. Prawidłowy protokół zdawczo-odbiorczy pozwala wyeliminować ewentualne nieporozumienia z najemcą podczas późniejszego odbioru lokalu.

Kontrola sytuacji w mieszkaniu 

Podstawą zaufania jest kontrola. W momencie gdy najemca mieszka już jakiś czas w mieszkaniu, warto umówić się na kontrole właścicielską. Pamiętajmy, że nie mamy prawa wejść do mieszkania bez obecności najemcy! Może sporządzić nam to wiele problemów (występek ten podlega kodeksowi karnemu). Wielu właścicieli wchodzi do mieszkania pod nieobecność najemców - jest to surowo zabronione i naganne zachowanie, porównywalne z włamaniem do obcego mieszkania. 

Podczas kontroli właścicielskiej sprawdźmy ogólną kondycję mieszkania. Stan wyposażenia, czy nie uległ zniszczeniu, czy jest we właściwy sposób użytkowany. Jeśli wystąpiły jakieś usterki zobowiążmy najemcę do ich wyeliminowania i ustalmy wspólnie termin realizacji. 

Podsumowując - jak wynająć mieszkanie

Niniejszy artykuł nakreśla jedynie część podstawowych elementów jakie trzeba wykonać podczas wynajmu mieszkania. Właściwe prowadzenie wynajmu wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i doświadczenia. Jeśli nie czujemy się na siłach, warto to zadanie zlecić specjaliście. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie