Izolacja poddasza pianą PUR – 5 argumentów przemawiających na jej korzyść

Piotr Kowalczyk
30.10.2020

Ocieplenie poddasza pianą PUR zyskuje coraz większe grono zwolenników. Materiał, gwarantujący doskonałą izolację termiczną i akustyczną, posiada szereg zalet. Szczegółowo opowiedzą o nich specjaliści z firmy Izolacje Pluimers – która, od kilku dekad zajmuje się ocieplaniem budynków pianą poliuretanową. Oto pięć argumentów potwierdzających, że ocieplenie poddasza pianą PUR jest najlepszym rozwiązaniem dostępnym obecnie w branży budowalnej.

Ocieplenie poddasza pianą PUR – czy się opłaci?

Jedną z najważniejszych kwestii są oczywiście koszty, jakie wiążą się z montażem ocieplenia oraz późniejszymi kosztami eksploatacji budynku. Eksperci Izolacje Pluimers przekonują, że na izolacji poddasza nie warto oszczędzać. To inwestycja, która może zwrócić się już nawet po kilku sezonach od zamieszkania w budynku. Na tym jednak nie koniec korzyści. Materiał gwarantuje optymalny mikroklimat wewnątrz budynku również latem. Izolacja poddasza pianką poliuretanową pozwala więc zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną zużywaną przez źródła ciepła.

Jakie właściwości izolacyjne ma pianka poliuretanowa?

Oszczędność, jaką niesie ocieplenie poddasza pianką poliuretanową, jest ściśle związana z jej bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Materiał jest natryskiwany bezpośrednio na powierzchnię poddasza lub na specjalistyczną siatkę. Świetnie sprawdza się, kiedy trzeba wykonać ocieplenie między krokwie. Błyskawicznie przykleja się do powierzchni, tworząc monolityczną warstwę. Doskonale wnika nawet w najdrobniejsze szczeliny, niwelując ryzyko powstania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło z budynku.

Czy pianka PUR może być stosowana do ocieplenia każdego poddasza?

Izolacja poddasza pianką PUR może być stosowana niemal na każdy rodzaj powierzchni – drewno, beton, metal i wiele innych materiałów. Jest przy tym lekka, zatem nie obciąża konstrukcji dachowej. Dzięki temu może być wykorzystywana zarówno w nowych budynkach, jak i w starszych domach poddawanych renowacji. Warto także pamiętać o tym, że pianka poliuretanowa spaja poszczególne elementy stropu. W praktyce oznacza to, że nie tylko nie obciąża poddasza, ale wręcz wzmacnia jego konstrukcję (piana zamkniętokomórkowa).

Jak długo zajmuje izolacja poddasza pianką poliuretanową?

Ocieplenie poddasza pianą PUR może być wykonane nawet w ciągu jednego dnia roboczego. Wszystko zależy oczywiście od powierzchni, na którą stosuje się natrysk piany. Wykwalifikowani specjaliści mogą ocieplić pianą poliuretanową nawet do 150 metrów kwadratowych powierzchni w ciągu jednego dnia. Pozwala to znacznie skrócić czas potrzebny na ocieplenie dachu. Aplikacja izolacji pianą otwarto-komórkową będzie szybsza niż zamknięto-komórkową gdyż zależy to od grubości warstwy.

Ocieplenie stropu pianą PUR tworzy jednolitą strukturę!

Argumentem przemawiającym na korzyść izolacji stropu pianką poliuretanową jest jej bez mostkowa struktura. Piana tworzy jedną nieprzerwalną płaszczyznę na którą nie działa grawitacja.

Izolacja poddasza pianką PUR jest w Polsce stosowana od wielu lat. Jej zalety sprawiają, że z roku na rok staje się coraz bardziej popularna obok ocieplania styropianem czy wełną mineralną. Oszczędność czasu, monolityczna struktura i szybkość montażu to najważniejsze argumenty przemawiające na jej korzyść.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie