Fotowoltaika nadal pozostaje jedną z najczęściej wybieranych inwestycji energetycznych, zarówno przez klientów indywidualnych, jak i firmy czy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dla większości z nich możliwe jest również uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę, ułatwiające szybszą spłatę kosztów początkowych i pozyskiwanie prądu całkowicie za darmo. Z jakich programów dofinansowujących mogą skorzystać klienci w Warszawie (https://pgreen.com.pl/fotowoltaika-warszawa/), którzy chcą zainwestować w nowoczesne źródło pozyskiwania energii elektrycznej?
Podobnie jak w innych regionach Polski, ceny prądu w najbliższych latach będą raczej rosnąć niż spadać. Uniezależnienie się od cen zewnętrznych dostawców prądu elektrycznego to z pewnością duże oszczędności w rachunkach za czynsz dla mieszkańców nowo powstających osiedli. W związku z tym, coraz więcej deweloperów decyduje się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Pozwalają one na przykład na produkcję prądu używanego w częściach wspólnych osiedli.
Wszystkie osoby fizyczne decydujące się na założenie instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby, na przykład w domu jednorodzinnym, mogą skorzystać z dofinansowania oferowanego w programie "Mój Prąd", uruchomionego w 2019 roku. W jego ramach można uzyskać do 5 tys. złotych bezzwrotnej dotacji na instalacje o maksymalnej wielkości 10 kWp. Całkowity budżet programu to obecnie miliard złotych, co pozwala na skorzystanie z niego ok. 200 tys. rodzin.
"Czyste Powietrze" to również program dofinansowująco-dotacyjny, skierowany do osób fizycznych, w ramach którego można jednak uzyskać pieniądze nie tylko na panele fotowoltaiczne, ale także pompy ciepła czy panele słoneczne podgrzewające wodę użytkową. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi w nim 53 tys. zł na budynek jednorodzinny lub wydzielony lokal mieszkalny z wyodrębnioną księgą wieczystą, a pozostała część kosztów kwalifikowanych sfinansowana zostanie pożyczką przyznawaną na korzystnych warunkach, dzięki czemu można spłacić ją w ok. 15 lat.
Prosument 2 to z kolei program przeznaczony nie tylko dla osób fizycznych, ale też dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz jednostek samorządu terytorialnego. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę w postaci pożyczki/kredytu preferencyjnego razem z dotacją (5 procent lub 30 procent) łącznie do 100 procent kosztów kwalifikowanych instalacji.
W województwie mazowieckim warto również sprawdzić, czy możliwe jest uzyskanie środków z funduszów regionalnych na instalację fotowoltaiczną.
Artykuł partnera.