Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne: idealny duet? W Polsce przyjęła się teoria, że ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego jest bardzo drogie w eksploatacji. Z tego powodu do niedawna mało kto decydował się na takie rozwiązanie. Czasy i technologie się jednak zmieniają. Wraz z lawinowym wzrostem zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi, coraz więcej inwestorów zaczyna rozważać wybór ogrzewania domu prądem. Jakie argumenty za tym przemawiają? Czy fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie dla każdego?
Ogrzewanie elektryczne stanowi dziś realną alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych, w szczególności opartych o paliwa stałe. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej samorządów wprowadza zakaz używania kotłów węglowych i kominków niskiej klasy energetycznej, inwestorzy budujący własny dom są niejako zmuszeni do zainteresowania się alternatywami. Gaz ziemny? Wygodny, ale niebezpieczny. Propan? Drogi i kłopotliwy w magazynowaniu. Pellet? Niestabilne ceny, kosztowny i zajmujący dużo miejsca kocioł.
I tutaj pojawia się temat ogrzewania prądem. Do niedawna kojarzono je wyłącznie przez pryzmat grzejników konwektorowych, ale dziś mamy do dyspozycji znacznie efektywniejsze i bardziej estetyczne rozwiązania, jak chociażby maty grzewcze i kable grzejne układane pod podłogą. Nie zapominamy oczywiście o bardzo popularnych pompach ciepła – ich wadą jest niestety wciąż wysoki koszt zakupu i wykonania całej instalacji C.O. w budynku.
Sporym i wciąż rosnącym zainteresowaniem inwestorów cieszą się kotły elektryczne z buforem do akumulacji ciepła. To tanie, a bardzo efektywne rozwiązanie, które gwarantuje wysoki komfort termiczny przy zachowaniu możliwie jak najniższych kosztów eksploatacji.
System grzewczy, którego sercem jest nowoczesny kocioł elektryczny, oferuje wiele istotnych zalet docenianych przez inwestorów. Najważniejsze z nich to:
W zasadzie jedyną wadą ogrzewania elektrycznego jest ryzyko znacznego wzrostu kosztów eksploatacji z uwagi na szykowane podwyżki cen prądu. Można jednak się przed tym zabezpieczyć wybierając kocioł elektryczny współpracujący z domową instalacją fotowoltaiczną.
Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne stanowią bardzo interesującą propozycję dla inwestorów, którym zależy na bezpieczeństwie, maksymalnym komforcie, ale przede wszystkim na niskich kosztach użytkowania systemu grzewczego.
W praktyce łącząc ze sobą nowoczesny kocioł elektryczny z instalacją fotowoltaiczną o odpowiedniej mocy w dobrze zaizolowanym budynku (mającym niskie zapotrzebowanie na energię cieplną), możemy mieć bardzo tanie, a może nawet darmowe ogrzewanie prądem.
W osiągnięciu tego celu pomoże zastosowanie bufora do akumulacji ciepła, który jest ładowany w ciągu dnia, kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje dużo energii. Zamiast przekazywać ją do sieci, lepiej będzie wykorzystać ją na zasilenie bufora, który odda energię cieplną wieczorem i w nocy.
Wysokiej jakości kotły elektryczne do fotowoltaiki produkuje polska firma Kospel. Z pełną ofertą nowoczesnych rozwiązań do ogrzewania prądem można się zapoznać na stronie internetowej producenta.
Artykuł partnera.