Domki fińskie – poznaj ich najważniejsze zalety

Remigisz Szulc
09.04.2021

W Polsce obserwujemy rozwijającą się modę na budownictwo szkieletowe. Coraz więcej osób wybiera tę metodę budowy domu zamiast klasycznego murowania ścian. Jednocześnie w naszym kraju przybywa domków fińskich, czyli budynków budowanych z prefabrykowanych konstrukcji drewnianych (wykonanych z bardzo twardego drewna skandynawskiego). Jeszcze do niedawna takie domki były utożsamiane z obiektami letniskowymi, ale coraz częściej zaczynają być traktowane, jako alternatywa dla domów murowanych i szkieletowych. Jakie są zalety domków fińskich? Sprawdź w naszym poradniku.

Bardzo szybka budowa

Domki fińskie, jak już wspomnieliśmy, powstają z prefabrykowanych elementów modułowych produkowanych w fabryce na zamówienie. Tak naprawdę główna konstrukcja domu powstaje więc poza placem budowy, na który przyjeżdżają już gotowe do złożenia elementy. W praktyce nie ma problemu z tym, aby ukończyć budowę domku fińskiego w ciągu kilku dni – oczywiście o ile dysponujemy fundamentem. Później pozostają już tylko prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Energooszczędność

Domki fińskie uchodzą za bardzo ciepłe i tanie w eksploatacji, co znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Modułowa konstrukcja ścian umożliwia zastosowanie grubej warstwy izolacji termicznej w postaci wełny skalnej, która świetnie chroni budynek przed wychłodzeniem. To z kolei przekłada się na niższe koszty ogrzewania, dzięki czemu inwestorzy mogą zastosować wygodniejsze, ale droższe w eksploatacji źródła, jak kocioł gazowy, kocioł elektryczny czy pompa ciepła.

Niski koszt

Domki fińskie stanowią ciekawą propozycję dla tych inwestorów, którzy dysponują ograniczonym budżetem na budowę. Choć gros wydatków ponosi się na samym początku (z powodu konieczności zapłacenia za wykonanie konstrukcji w fabryce), to sumarycznie koszt budowy może być znacznie niższy w porównaniu z domem murowanym. Oszczędzamy przede wszystkim na usługach fachowców, ale też na pracach prowadzonych wewnątrz – m.in. nie ma tutaj potrzeby wykonywania kosztownych tynków.

Czy domki fińskie mają jakieś wady?

Zasadniczą wadą takich domków jest to, że ich konstrukcja mocno ogranicza wprowadzanie jakichkolwiek zmian na etapie wykonawstwa. Gdy na plac budowy przyjeżdżają gotowe moduły, to trudno będzie już np. zmienić lokalizację okna – mogłoby to spowodować pogorszenie parametrów izolacyjnych domu.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie