Dom pasywny – dlaczego warto?

Andrzej Winnicki
10.06.2021

Budownictwo pasywne powoli przestaje być traktowane w kategoriach fanaberii. Coraz więcej inwestorów dostrzega zalety tego rozwiązania i woli ponieść wyższe koszty na etapie budowy, aby oszczędzać niebagatelne kwoty w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat eksploatacji budynku. Jeśli sam nie masz jeszcze przekonania do tej technologii, to poznaj najważniejsze zalety domu pasywnego.

Jest bardzo ciepły

Wiele osób obawia się, że dom pasywny wcale nie gwarantuje takiego komfortu termicznego, jak przekonują eksperci. W praktyce jednak takie domy rzeczywiście są bardzo ciepłe, do tego stopnia, że standardowo stosuje się w nich klimatyzację. To zasługa perfekcyjnego skierowania budynku względem stron świata, co pozwala zmaksymalizować uzysk energetyczny ze słońca, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ wiatru.

Jest tani w eksploatacji

Roczne koszty utrzymania 200-metrowego domu na poziomie 1000 złotych? To jest jak najbardziej możliwe. Właściciele prawidłowo zbudowanych domów pasywnych cieszą się właśnie tak niskimi rachunkami, ponieważ budynki wymagają minimalnej ilości energii grzewczej produkowanej przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny. Standardem jest również wyposażanie ich w instalację fotowoltaiczną, która drastycznie obniża koszty zużycia prądu.

Wcale nie jest taki drogi w budowie

Popularny mit głosi, że budowa domu pasywnego się nie opłaca z uwagi na wysokie koszty, jakie musi ponieść inwestor. To wcale nie jest tak. Owszem, konieczne jest zainwestowanie w grubą warstwę izolacji oraz rozwiązania technologiczne minimalizujące straty energii (jak wentylacja mechaniczna), ale z drugiej strony możemy sporo zaoszczędzić na instalacji grzewczej.

Jest ekologiczny

Dla wielu osób to także jest istotny argument przemawiający za budownictwem pasywnym. Takie domy zużywają minimalne ilości konwencjonalnej energii, tym samym nie zostawiając istotnego śladu węglowego. Budownictwo pasywne jest idealną odpowiedzią na potrzeby naszej planety oraz obserwowane problemy klimatyczne.

Jego wartość będzie wyłącznie wzrastać

Budowa domu pasywnego śmiało może zostać uznana za mądrą inwestycję z gwarantowaną stopą zwrotu. W perspektywie kilkunastu lat takie budownictwo będzie standardem, dlatego przyszli nabywcy domów będą szukać wyłącznie budynków energooszczędnych i pasywnych, co naturalnie podbije ich ceny na rynku wtórnym.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.