Dogrzewanie mieszkania – najlepsze sposoby

Antoni Kwapisz
19.10.2022

W dobie kryzysu energetycznego i bardzo wysokich kosztów ogrzewania spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe maksymalnie opóźniają moment uruchomienia systemów grzewczych. Oszczędzają również sami lokatorzy, którzy nie chcą się później przewrócić z wrażenia na widok kwoty dopłaty do ryczałtu. Stąd rośnie zainteresowanie metodami dogrzewania mieszkań. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Klimatyzacja

Zacznijmy od najdroższego w zakupie, ale najtańszego w eksploatacji rozwiązania. Klimatyzacja, czyli pompa ciepła powietrze-powietrze, to niedrogi sposób na dogrzanie mieszkania. Mało tego: może stać się podstawowym źródłem ciepła w okresach przejściowych. Użytkowanie klimatyzacji wcale nie jest tak drogie jak się powszechnie uważa.

Grzejniki elektryczne

Pora na najprostszy, ale też stosunkowo kosztowny w użytkowaniu sposób. Grzejniki elektryczne można kupić już za około 150 złotych za sztukę. Gwarantują skuteczne dogrzanie mieszkania, natomiast trzeba się tutaj liczyć z błyskawicznym nabijaniem kolejnych kilowatogodzin zużytego prądu.

Nagrzewnica

Nagrzewnice są kojarzone przede wszystkim z zakładami pracy, ale całkiem dobrze sprawdzają się również w mieszkaniach. Zaletą nagrzewnicy jest to, że może błyskawicznie ogrzać pomieszczenie. Wady? Hałaśliwa praca i wysokie zużycie energii.

Grzejnik olejowy

Popularne rozwiązanie. W wielu mieszkaniach (a dokładnie w piwnicach) znajdziemy stare grzejniki olejowe, które są nieco tańsze w użytkowaniu niż grzejniki elektryczne, natomiast mają nieprzyjemną cechę – wydzielają dość  uciążliwy zapach.

Biokominek

To ciekawe rozwiązanie, które z jednej strony poprawia estetykę np. dużego pokoju, a z drugiej może być sposobem na podniesienie temperatury nawet o 2 stopnie Celsjusza. Biokominek nie wymaga podłączenia do komina spalinowego oraz zastosowania dodatkowej wentylacji. Jego montaż ogranicza się do powieszenia na ścianie lub ustawienia na podłodze.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie