Dlaczego warto mieć w domu rekuperację?

Krzysztof Jagielski
10.04.2020

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to bardzo przydatne rozwiązanie w każdym budynku jednorodzinnym. Jeszcze kilkanaście lat temu decydowali się na nie nieliczni, głównie z uwagi na wysokie koszty instalacji i zakupu samego rekuperatora. Obecnie ceny spadły, a rosnącą świadomość na temat korzyści wynikających z posiadania rekuperacji powoduje, że coraz więcej budujących dom inwestuje w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jakie to korzyści? Wymieniamy je w naszym poradniku.

Brak konieczności otwierania okien

Dla wielu osób, zwłaszcza nieznoszących wszelkiej maści robactwa, jest to koronny argument przemawiający za zainwestowaniem w rekuperację. Wentylacja mechaniczna rzeczywiście zwalnia z konieczności otwierania okien, ponieważ następuje tutaj stała wymiana powietrza. Jeśli więc nie lubisz przeciągów, nie chcesz też, aby do domu wpadały zabrudzenia z dworu, to rekuperacja wydaje się być dla Ciebie idealnym wyborem.

Dużo wyższa jakość powietrza w domu

Istotą wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest to, że powietrze tłoczone do budynku jest dodatkowo filtrowane. Dzięki temu duże zanieczyszczenia, ale też te niewidoczne gołym okiem, jak cząsteczki smogu, są zatrzymywane na filtrze. Ma to ogromne znaczenie w czasach, gdy w każdym zakątku Polski borykamy się z problemem skrajnie zanieczyszczonego powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Niejeden właściciel domu z rekuperacją podczas wymiany filtrów może sobie uzmysłowić, jak bardzo zatrute jest to, czym oddychamy (filtry po 2-3 tygodniach są praktycznie czarne).

Brak problemów z wilgocią

W domu z wentylacją mechaniczną nie ma mowy o tym, aby doszło do rozwoju pleśni czy grzybów, nawet w tradycyjnie wilgotnych pomieszczeniach, jak łazienka, kuchnia czy kotłownia. Stała wymiana powietrza uniemożliwia utrzymanie bardzo wysokiej wilgotności. Każdy kij ma jednak dwa końce. Częstym problemem w przypadku wentylacji mechanicznej jest skrajne przesuszenie powietrza w okresie grzewczym. Aby sobie z tym poradzić, konieczne może być stosowanie nawilżaczy.

Niższe koszty ogrzewania

Rekuperator to centrala wentylacyjna, która pozwala odzyskiwać energię cieplną nagromadzoną w wymienianym powietrzu. Najlepsze urządzenia na rynku cechują się sprawnością na poziomie nawet 90%, co oznacza, że większość ciepła wraca z powrotem do pomieszczeń mieszkalnym. Pozwala to znacząco ograniczyć koszty ogrzewania, przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnej wymiany powietrza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie