Dlaczego nie warto kupować plastikowych rynien do domu?

Krzysztof Jagielski
26.05.2021

Plastikowe rynny wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem w naszym kraju. Powód jest banalnie prosty: cena. Takie rynny są znacznie tańsze niż ich stalowe odpowiedniki, a ponieważ sumaryczny koszt budowy domu jednorodzinnego jest ogromny, to nic dziwnego, że inwestorzy próbują tutaj szukać oszczędności. Większość osób, które wybrały plastikowe rynny, po czasie żałuje tej decyzji. Dlaczego? Kilka kluczowych przyczyn opisujemy w naszym poradniku.

Niska trwałość

Nie ma się co łudzić: plastikowe rynny nie przetrwają tyle, ile stalowe. Za niską ceną stoi adekwatna jakość, która nie jest niestety najlepsza. Rynny z PVC przede wszystkim mają tendencję do pękania podczas silnych mrozów i gwałtownych zmian temperatur. Można je łatwo uszkodzić drabiną, a gdyby np. doszło do zsunięcia się dachówki, to rynna raczej nie przetrwa takiego zderzenia.

Podatność na odkształcenia

To poważna wada plastikowych rynien, które zwyczajnie nie wytrzymują naporu śniegu. Podczas śnieżnej zimy właściciele domów jednorodzinnych wyposażonych w rynny z PVC masowo obserwują zjawisko odkształcania się elementów orynnowania, co później skutkuje przeciekaniem rynien, staniem w nich wody czy nawet cofaniem się wody w kierunku ściany budynku.

Utrata koloru

Nawet jeśli producent w materiałach reklamowych usilnie przekonuje, że jego rynny z PVC są odporne na utratę koloru, to nie ma sensu wierzyć w takie zapewnienia. Każda plastikowa rynna po kilku latach zacznie blaknąć i prezentować się bardzo nieestetycznie – szczególnie od strony południowej.

Warto również zaznaczyć, że plastikowe rynny są podatne na zarysowania. Dlatego często po 2-3 latach od montażu wyglądają na tyle źle, że trzeba je wymienić chcąc ratować estetykę całego budynku.

Plastikowe rynny hałasują

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, tymczasem hałaśliwość rynien z PVC nie jest żadnym mitem, a potwierdzonym w codziennym użytkowaniu faktem. Takie rynny w słoneczny dzień po prostu „strzelają”, co wynika z ich podatności na odkształcenia. Hałas niesie się po całej konstrukcji dachu i może naprawdę irytować, szczególnie wcześnie rano w wolny dzień.

Tekst powstał przy współpracy z systemysurma.pl

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie