Dachy z fotowoltaiki – czy takie rozwiązanie się opłaca?

Maciej Piwowski
22.05.2020

Fotowoltaika staje się rozwiązaniem dla domów, które coraz częściej przykuwa uwagę Polaków. Dzięki zmieniającej się świadomości, coraz to nowszym rozwiązaniom, które proponowane są prywatnym klientom, a także licznym i hojnym dotacjom, fotowoltaika przestaje być jedynie opcją dostępną dla wybranych. Staje się realnym sposobem na pozyskiwanie zielonej energii dla gospodarstw domowych.

Z tej właśnie racji, popularnym staje się wpisywanie fotowoltaiki w sam projekt domu. Powstają dachy zintegrowane z panelami fotowoltaicznymi, których montaż, choć nieco droższy od montowania paneli fotowoltaicznych osobno, staje się funkcjonalnym i zdającym egzamin rozwiązaniem.

Koszt instalacji fotowoltaiki zintegrowanej z dachem

Jak podaje portal Wysokie Napięcie.pl, średni koszt instalacji o mocy 72 megawatów wynosi około 25 tyś. złotych (w tym 17 tyś. złotych to koszta, które ponieśli właściciele instalacji). Dla porównania, instalacja zintegrowana z dachem to koszt rzędu około 33 tyś. złotych. Dzięki możliwości uzyskania dotacji i odpowiednich ulg podatkowych, sam koszt ponoszony przez właściciela zmniejsza się do około 23 tyś. złotych. Zatem, to rozwiązanie ma rację bytu. Czym różni się instalacja zintegrowana od tej standardowej?

Dachy z fotowoltaiki – czy takie rozwiązanie się opłaca?

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/

Fotowoltaika zintegrowana

Przede wszystkim, tego typu instalacja jest wpisana w projekt domu czy budynku, a co za tym idzie, można przy niej zastosować rozwiązania, które w innym przypadku są niemożliwe lub bardzo kosztowne do przeprowadzenia. Panele fotowoltaiczne montuje się na dachu lub na jednej ze ścian budynku, na samym etapie budowy. Montowane są one na specjalnych konstrukcjach drewnianych, w miejsce gdzie standardowo znajdowałyby się dachówki lub pokrycie innego rodzaju. Cała instalacja ściślej przylega do dachu, co sprawia, że nie gromadzą się pod nią zanieczyszczenia. Ma to także wpływ na samą prezentację instalacji, która spójna jest z dachem.

Panele fotowoltaiczne najlepiej zdają egzamin na dachach o nachyleniu w granicach 30 – 40 stopni, a także na pionowych ścianach, gdzie potrafią wytworzyć więcej energii, zwłaszcza w miesiącach zimowych, w których słońce świeci nisko.

Fotowoltaika dla Twojego domu

Fotowoltaika jest dobrym sposobem na wytwarzanie swojej energii i tym samym, obniżenie rachunków za prąd. W miesiącach letnich, wytwarzana przez panele energia jest w stanie zaspokoić potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego. Wytwarzana nadwyżka może być przechowywana w głównej sieci energetycznej, a co za tym idzie, później, gdy nasłonecznienie spada, możemy ją odzyskać i cieszyć się darmową lub bardzo tanią energią. Panele fotowoltaiczne skonstruowane są w ten sposób, by dobrze radzić sobie z warunkami atmosferycznymi, panującymi w naszym kraju. Dzięki licznym dotacjom i ulgom podatkowym, inwestycja potrafi zwrócić się w przeciągu 7 lat. Jest to zatem sposób na niezależną, czystą energię w naszym gniazdku.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie