Czym są panele dzwiękochłonne?

Remigisz Szulc
25.10.2018

Akustyka pomieszczenia to niezwykle istotna rzecz, stawiana przez wielu na równi z wykorzystywanym sprzętem nagłośnieniowym. Odpowiednia adaptacja akustyczna jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość dźwięku, co jest niezwykle zwłaszcza w takich miejscach, jak studia nagraniowe. W celu zmniejszenia ilości dźwięków, które napływają do "słuchaczy" montowane są panele dźwiękochłonne, które tworzą swoistą barierą dla źródeł hałasu. Za ich pomocą możliwe jest kreowanie przestrzeni akustycznej przy równoczesnej redukcji takich dźwięków jak echo czy pogłosy. W dzisiejszych czasach panele akustyczne nie są wykorzystywane wyłącznie w studiach nagraniowych, ale także w kwaterach prywatnych, również w celach dekoracyjnych. Czym są panele dźwiękochłonne i jak działaj?

Panele dźwiękochłonne

Panele akustyczne to jeden z rodzajów okładziny ściennej i sufitowej. W tym typie okładziny wykorzystywane są materiały, które w łatwy sposób pochłaniają dźwięk, jednocześnie wyciszając pomieszczenie, w których zostały zamontowane. Odpowiedzialnym za to jest struktura pianek stworzonych z tworzyw sztucznych, które znajdują się wewnątrz paneli. Projektanci paneli dźwiękochłonnych zadbali o to, by nie zniekształcały one dźwięków w pomieszczeniu. Zarówno tradycyjne panele dźwiękochłonne, jak i różnego rodzaju maty podłogowe wykorzystywane są obecnie m.in. w budynkach użyteczności publicznej, biurach czy oczywiście studiach nagraniowych. Dodatkowo panele dźwiękochłonne stają się również elementami dekoracji, za sprawą specjalnych modeli dekoracyjnych, których na rynku jest coraz więcej.

Kiedy panele akustyczne są przydatne?

Panele dźwiękochłonne przydatne mogą się okazać przede wszystkim w starszych budynkach, w których notorycznie występuje problem hałasu, spowodowany chociażby rozmowami czy muzyką puszczaną przez sąsiadów. Panele akustyczne są łatwe w montażu, występują w wielu, ciekawych wzorach, a przede wszystkim zapewniają ochronę przed hałasem z zewnątrz pomieszczenia. 

Jak działają panele akustyczne?

Materiały, z których są wykonane panele (a także sufity czy wyspy)  dźwiękochłonne posiadają w większości przypadków budowę porowatą, która złożona jest z wielu wypełnionych powietrzem, niewielkich, połączonych ze sobą porów o głębokim przenikaniu, lub budowę włóknistą. Te struktury zapewniają łatwość w docieraniu fal dźwiękowych w głąb tych materiałów. Część energii dźwiękowej, która pada na materiał fali akustycznej, zamieniania jest na energie cieplną. Wszystko to za sprawą m.in. tarcia, lepkości powietrza wewnątrz porów czy wibracji włókien. To właśnie w ten sposób dźwięk jest częściowo wchłaniany przez materiał, na który pada fala dźwiękowa. Głównym parametrem charakteryzującym cechy dźwiękochłonne wyrobów wykończeniowych wykorzystywanych w budownictwie jest tzw "współczynnik pogłosowy pochłaniania dźwięku". Współczynnik ten przyjmuje wartości od 0 do 1, gdzie 1 jest równoznaczne z pochłonięciem dźwięku w 100%, a 0 oznacza całkowite odbicie dźwięku od występującej powierzchni.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie