Polska branża deweloperska jest w dobrej kondycji, co z jednej strony powoduje windowanie cen mieszkań, ale z drugiej znacznie ogranicza ryzyko, że deweloper ogłosi upadłość i nie odda inwestycji do użytku. Zawsze jednak warto chuchać na zimne. Jeśli planujesz zakup mieszkania w budynku, który ma być dopiero wybudowany, wykaż się zdrowym rozsądkiem i sprawdź kilka istotnych szczegółów.
Sprawdzenie wiarygodności dewelopera to podstawa. Zwróć jednak uwagę przede wszystkim na to, jaka firma faktycznie odpowiada za wybudowanie danej inwestycji. Najbezpieczniejszy scenariusz zakłada, że deweloper powołał spółkę celową. Co to oznacza?
Spółka celowa jest zawiązywana wyłącznie w celu realizacji konkretnej inwestycji. Dzięki temu nie ma ryzyka, że inne projekty, którymi zajmuje się deweloper, będą mogły mieć wpływ na opóźnienia czy płynność finansową inwestora. Z tego też powodu banki o wiele chętniej udzielają kredytów właśnie spółkom celowym.
Opublikowanie prospektu informacyjnego jest obowiązkiem każdego dewelopera planującego nową inwestycję. Możesz go otrzymać w siedzibie firmy, często takie prospekty pojawiają się też na targach mieszkaniowych. Dowiesz się z niego, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się inwestor, poznasz harmonogram budowy, a także wszelkie szczegółowy dotyczące zawierania umów. Deweloper musi również „pochwalić się” swoimi wcześniejszymi realizacjami.
Jej numer powinien Ci udostępnić deweloper. Z księgi wieczystej dowiesz się zasadniczej kwestii, czyli czy inwestor jest faktycznym właścicielem gruntu, czy może tylko otrzymał go w wieczyste użytkowanie. Księga zawiera również informacje o ewentualnych hipotekach czy służebności wobec dostawców mediów.
Nie zaszkodzi sprawdzić, czy deweloper aby na pewno otrzymał już pozwolenie na realizację danej inwestycji. Uczciwa firma na pewno sama udostępni Ci ten dokument. W przeciwnym razie skontaktuj się ze starostwem powiatowym właściwym dla miejsca powstania budynku.
Zapoznanie się z nim jest bardzo ważne w sytuacji, gdy zależy Ci na spokojnym sąsiedztwie. Z MPZP dowiesz się chociażby, czy na przyległym terenie dopuszcza się powstanie np. zakładów przemysłowych lub sklepów wielkopowierzchniowych. Plan pozwoli Ci także ustalić, czy ten rejon miasta ma szansę na lepsze skomunikowanie.
Pamiętaj: w relacjach z deweloperem ostrożności nigdy za wiele. Nigdy nie decyduj się na zakup nieistniejącego mieszkania bez sprawdzenia wymienionych przez nas elementów.