Za małe szambo – jakie będą tego skutki?

Andrzej Winnicki
20.05.2021

Wybierając szambo dla domu czy firmy należy w pierwszej kolejności przeanalizować własne potrzeby w zakresie pojemności zbiornika. Wiele osób niestety popełnia tutaj błąd polegający na kupieniu zbyt małego szamba, najczęściej motywując to oszczędnościami czy brakiem dostatecznej ilości miejsca w ogródku. Warto zatem wiedzieć, jakie będą skutki zastosowania za małego szamba. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Bardzo częsty wywóz nieczystości

To największa wada zakupu zbyt małego zbiornika na nieczystości płynne. Teraz może Ci się wydawać, że wywóz szamba raz na 2 tygodnie nie stanowi wielkiego problemu, ale pamiętaj, że bazujesz na teorii.

W praktyce może się okazać, że zbiornik będzie się zapełniać znacznie szybciej, w konsekwencji czego wóz asenizacyjny będzie gościć na Twoim podjeździe nawet raz w tygodniu. To oznacza lawinowy wzrost kosztów, nie wspominając już o dyskomforcie, z jakim wiąże się ciągłe zamawianie usługi wywozu.

Ryzyko przelania się szamba

Właściciele zbyt małych zbiorników na nieczystości płynne doskonale wiedzą, o czym piszemy. Przelanie się szamba nie jest żadną legendą miejską, ale realnym problemem, z jakim musisz się liczyć wybierając za mały zbiornik. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi wtedy, gdy wydaje się, że miejsca w szambie jest jeszcze dużo, natomiast w weekend następuje jego przepełnienie – a w niedzielę nikt nie przyjedzie wybrać nieczystości.

Wysokie koszty użytkowania zbiornika

Wynikają one z konieczności bardzo częstego zlecania wywozu szamba. Cena przy małym zbiorniku jest wyższa, ponieważ właściciel firmy asenizacyjnej musi w usłudze zawrzeć koszt paliwa do samochodu.

Jeśli okaże się, że Twoje szambo o pojemności 4 m3 trzeba wywozić 3 razy w miesiącu, a za każdy wywóz płacisz 100 złotych, to robi się już z tego niezły koszt, który podważa sens posiadania zbiornika bezodpływowego (warto już wtedy pomyśleć o wykonaniu biologicznej oczyszczalni ścieków, jeśli nie ma możliwości przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej).

Poważny problem w momencie, gdy zwiększy się ilość produkowanych ścieków

Dobierając szambo zawsze musisz rozważyć scenariusz, w którym z jakiegoś powodu Ty i Twoja rodzina zaczniecie produkować większą ilość ścieków. Może to być spowodowane np. urodzeniem się dziecka czy wprowadzeniem się kolejnej osoby (rodzica, teścia etc.). Wówczas istnieje ryzyko, że obecne szambo będzie zdecydowanie zbyt małe, a jego wywóz zacznie wypadać z np. cotygodniową częstotliwością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie