Porady hydraulika: jak oszczędzać wodę w dobie drożyzny?

Mariusz Siwko
13.02.2023

Oszczędzanie wody pitnej powinno być nawykiem każdego z nas. W końcu musimy sobie zdawać sprawę z tego, że zasoby tego bezcennego płynu są ograniczone. Dobrym argumentem przekonującym do oszczędzania są również stale podnoszone stawki za wodę, które w wielu regionach naszego kraju są wręcz horrendalne (kilkadziesiąt złotych za metr sześcienny ze ściekami). Jak zatem oszczędzać wodę? W tym poradniku podajemy kilka praktycznych wskazówek prosto od doświadczonego hydraulika.

Sprawdź szczelność instalacji wodnej

Na dobry początek weź latarkę i po kolei sprawdź wszystkie połączenia w instalacji wodnej, do których masz dostęp – m.in. zawory kątowe pod zlewem i umywalką, wszelkie śrubunki, rozdzielacze itd. Każda nieszczelność (zapocenie, rdzawe ślady) wymaga interwencji hydraulicznej, choć niekoniecznie wzywania fachowca.

Sprawdź spłuczkę w toalecie

Spłuczka to bardzo prawdopodobne źródło utraty wody. Jeśli jest nieszczelna lub się zawiesza, to woda będzie się lać z toalety prosto do kanalizacji. Czasami jest to tak niewielki strumień, że w ciągu dnia trudno jest go usłyszeć. Dlatego warto raz na jakiś czas skontrolować działanie spłuczki.

Sprawdź wszystkie wężyki elastyczne

Wężyki elastyczne to bardzo słaby element każdej instalacji wodnej. Trudno z nich całkowicie zrezygnować, dlatego przynajmniej trzeba je często kontrolować. Jeśli wężyk jest zapocony, to jak najszybciej go wymień. Profilaktycznie warto również wymienić wężyki, do których mamy utrudniony dostęp, a wiemy, że pracują w instalacji już np. 10 lat.

Zajrzyj pod obudowę wanny

Wiele osób latami nie zagląda pod obudowę wanny, nie zdając sobie sprawy z tego, że może tam odkryć niewielki przeciek, na przykład na wężyku elastycznym czy śrubunku baterii. Dlatego kolejnym krokiem jest właśnie upewnienie się, że pod wanną jest perfekcyjnie sucho.

Skontroluj wszystkie baterie

Baterie – kuchenna, łazienkowa, w pomieszczeniu gospodarczym, prysznicowa etc. – to częste źródło delikatnych przecieków, które sumarycznie mogą spowodować znaczny ubytek wody i narazić właściciela na niepotrzebne koszty. Sprawdź więc, czy baterie na pewno są szczelne (na wylewkach), a jeśli pojawia się choćby niewielkie zapocenie, to wymień uszczelkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie