Gdzie zamontować centralny zmiękczacz wody?

Mariusz Siwko
25.05.2023

Centralny zmiękczacz wody to najlepszy sposób na poradzenie sobie z wodą o znacznej twardości, a tym samym z wszechobecnym kamieniem. Zmiękczacz rozwiąże ten problem od ręki, natomiast najpierw trzeba go kupić (za niemałe pieniądze) i zamontować w odpowiednim miejscu. Skupmy się na tej drugiej kwestii. W naszym poradniku podpowiadamy, gdzie zamontować centralny zmiękczacz wody.

Pamiętaj, że zmiękczacz zajmuje sporo miejsca

Na dobry początek warto sobie uzmysłowić, że nawet kompaktowy zmiękczacz, z wbudowanym zasobnikiem na sól tabletkową, zajmuje dużo miejsca i raczej nie uda się go wcisnąć w jakąś niewielką wnękę meblową. Trzeba mieć świadomość, że urządzenie może zaburzyć dotychczasowy porządek w pomieszczeniu, a nawet wymagać pewnych zmian – na przykład przeróbki instalacji wodnej.

Tuż za głównym zaworem wody

Zmiękczacz wody zawsze montujemy zaraz za głównym zaworem wody. Chodzi przecież o to, aby cała woda krążąca w instalacji wewnętrznej była na bieżąco zmiękczana – wówczas miękką wodą będziemy się cieszyć zarówno w kuchni, jak i w łazience.

W pomieszczeniu musi panować dodatnia temperatura

Wybierając miejsce montażu zmiękczacza należy uwzględnić to, że urządzenie wymaga dodatniej temperatury – w przeciwnym razie może dojść do zamarznięcia znajdującej się w nim wody oraz do uszkodzenia głowicy sterującej.

Z tego powodu nie zaleca się montażu zmiękczacza np. w nieogrzewanym garażu.

Zmiękczacz wymaga okresowej obsługi

Na koniec zwracamy uwagę na fakt, że każdy centralny zmiękczacz wody od czasu od czasu wymaga obsługi ze strony czy to użytkownika, czy serwisanta. Należy więc zamontować go w takim miejscu, w którym zachowujemy swobodny dostęp do urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie