Centralny zmiękczacz wody to najlepszy sposób na poradzenie sobie z wodą o znacznej twardości, a tym samym z wszechobecnym kamieniem. Zmiękczacz rozwiąże ten problem od ręki, natomiast najpierw trzeba go kupić (za niemałe pieniądze) i zamontować w odpowiednim miejscu. Skupmy się na tej drugiej kwestii. W naszym poradniku podpowiadamy, gdzie zamontować centralny zmiękczacz wody.
Na dobry początek warto sobie uzmysłowić, że nawet kompaktowy zmiękczacz, z wbudowanym zasobnikiem na sól tabletkową, zajmuje dużo miejsca i raczej nie uda się go wcisnąć w jakąś niewielką wnękę meblową. Trzeba mieć świadomość, że urządzenie może zaburzyć dotychczasowy porządek w pomieszczeniu, a nawet wymagać pewnych zmian – na przykład przeróbki instalacji wodnej.
Zmiękczacz wody zawsze montujemy zaraz za głównym zaworem wody. Chodzi przecież o to, aby cała woda krążąca w instalacji wewnętrznej była na bieżąco zmiękczana – wówczas miękką wodą będziemy się cieszyć zarówno w kuchni, jak i w łazience.
Wybierając miejsce montażu zmiękczacza należy uwzględnić to, że urządzenie wymaga dodatniej temperatury – w przeciwnym razie może dojść do zamarznięcia znajdującej się w nim wody oraz do uszkodzenia głowicy sterującej.
Z tego powodu nie zaleca się montażu zmiękczacza np. w nieogrzewanym garażu.
Na koniec zwracamy uwagę na fakt, że każdy centralny zmiękczacz wody od czasu od czasu wymaga obsługi ze strony czy to użytkownika, czy serwisanta. Należy więc zamontować go w takim miejscu, w którym zachowujemy swobodny dostęp do urządzenia.