Awaria pompy głębinowej to spory problem, zwłaszcza w sytuacji, gdy własna studnia stanowi jedyne źródło wody dla domu. Wówczas trzeba jak najszybciej kupić nowe urządzenie, nawet jeśli usterkę da się jeszcze naprawić, na przykład poprzez wymianę silnika. W naszym poradniku podpowiadamy, co zrobić z uszkodzoną pompą głębinową.
Mamy na myśli nie tyle naprawienie pompy, co zdiagnozowanie przyczyny usterki. Na tym etapie fachowiec może jeszcze ocenić, czy w ogóle opłaca się naprawiać pompę – być może nie będzie to wysoki koszt, a naprawa pozwoli przywrócić urządzeniu pełną sprawność. Wówczas zyskasz drugą pompę, która będzie stanowić „backup” na wypadek awarii pierwszego urządzenia.
Jest spory rynek zbytu na uszkodzone pompy głębinowe – oczywiście głównie te markowe, z wyższej półki. Skupują je majsterkowicze, którzy potrafią naprawić pompę własnymi silami oraz serwisy, które sprzedają pompy po regeneracji lub wykorzystują sprawne części do naprawy pomp dostarczonych przez klientów.
Wyrzucenie pompy to ostateczność i warto się na to zdecydować jedynie wtedy, gdy naprawdę nie masz miejsca na jej przechowywanie. W każdym innym przypadku dobrze będzie zachować urządzenie, które może być „dawcą części” do nowej pompy, gdyby ta w przyszłości uległa jakiejś awarii – na przykład wirnika.