Co zrobić z uszkodzoną pompą głębinową?

Remigisz Szulc
22.11.2023

Awaria pompy głębinowej to spory problem, zwłaszcza w sytuacji, gdy własna studnia stanowi jedyne źródło wody dla domu. Wówczas trzeba jak najszybciej kupić nowe urządzenie, nawet jeśli usterkę da się jeszcze naprawić, na przykład poprzez wymianę silnika. W naszym poradniku podpowiadamy, co zrobić z uszkodzoną pompą głębinową.

Oddaj ją do serwisu

Mamy na myśli nie tyle naprawienie pompy, co zdiagnozowanie przyczyny usterki. Na tym etapie fachowiec może jeszcze ocenić, czy w ogóle opłaca się naprawiać pompę – być może nie będzie to wysoki koszt, a naprawa pozwoli przywrócić urządzeniu pełną sprawność. Wówczas zyskasz drugą pompę, która będzie stanowić „backup” na wypadek awarii pierwszego urządzenia.

Sprzedaż

Jest spory rynek zbytu na uszkodzone pompy głębinowe – oczywiście głównie te markowe, z wyższej półki. Skupują je majsterkowicze, którzy potrafią naprawić pompę własnymi silami oraz serwisy, które sprzedają pompy po regeneracji lub wykorzystują sprawne części do naprawy pomp dostarczonych przez klientów.

Zostaw pompę na części

Wyrzucenie pompy to ostateczność i warto się na to zdecydować jedynie wtedy, gdy naprawdę nie masz miejsca na jej przechowywanie. W każdym innym przypadku dobrze będzie zachować urządzenie, które może być „dawcą części” do nowej pompy, gdyby ta w przyszłości uległa jakiejś awarii – na przykład wirnika.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie