Przydomowa studnia jest najlepszym sposobem na pozyskiwanie bezpłatnej wody, na przykład do podlewania ogródka. Najpierw jednak trzeba ją wykonać, a następnie wyposażyć w odpowiednią pompę. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Na przeszkodzie mogą stanąć również kwestie formalne, na przykład brak wymaganych odległości od sąsiednich działek czy szamba. Na szczęście istnieje kilka alternatyw dla przydomowej studni, które wymieniamy w naszym poradniku.
To prawdopodobnie najprostszy i najtańszy sposób. Beczki na deszczówkę należy ustawić pod każdą z rur spustowych, którą woda z dachu spływa do gruntu. Zamiast ją bezpowrotnie tracić możną ją magazynować z myślą o okresach suszy. To tanie źródło wody na potrzeby podlewania roślin w ogrodzie, natomiast nie trawnika (z uwagi na niewielką pojemność beczek).
Podziemny zbiornik na deszczówkę
To już propozycja dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na sfinansowanie nieco droższej inwestycji. Podziemny zbiornik na deszczówkę jest rekomendowanym rozwiązaniem w sytuacji, gdy teren wokół domu nie jest jeszcze zagospodarowany i bez problemu może na niego wjechać koparka.
Funkcję takiego zbiornika z powodzeniem może pełnić na przykład szambo betonowe, co pozwoli zgromadzić nawet kilka czy kilkanaście metrów sześciennych wody opadowej odprowadzanej z dachu.
Nie ma się z czego śmiać. Przydomowe oczko wodne może być bardzo wartościowym źródłem darmowej wody, o ile oczywiście będzie zasilane wyłącznie wodą opadową. Odpowiednio duże oczko na co dzień będzie pełnić funkcję ozdobną, natomiast w okresach suszy można z niego czerpać wodę do podlewania najbardziej wrażliwych roślin.
Jeśli działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie naturalnych akwenów wodnych lub wręcz jeden z nich jest naszą własnością, to zyskujemy bardzo dobre źródło wody do podlewania ogrodu czy nawet pola uprawnego. Do czerpania wody świetnie sprawdzi się mocna pompa zatapialna, pompa hydroforowa lub pompa głębinowa z płaszczem chłodzącym.