Ziarnista kawa włoska – czego jeszcze o niej nie wiesz?

Mariusz Siwko
04.04.2017

Mówi się, że to włoska kawa jest najlepsza – ma wspaniały aromat, doskonałe walory smakowe. Musimy jednak pamiętać, że sami Włosi nie posiadają plantacji kawy – importują zielone, surowe ziarna ją tak samo jak Francuzi, Anglicy czy Polacy. W czym tkwi sekret kaw sprzedawanych przez włoskie marki?

Włoska kawa uważana jest za archetyp kawy – dla wielu to właśnie kawa parzona na włoski sposób jest jedyną słuszną, a wszystkie inne (kawy z prasy francuskiej, kawy przelewowe) – to jedynie namiastki. Okazuje się, że sekret Włochów tkwi… w paleniu kawy. W słonecznej Italii znajdziemy setki palarni, zarówno niewielkich, rodzinnych, jak i dużych, wypalających ziarno na skalę przemysłową. Mimo tego ziarno pochodzące z Włoch, bez względu na palarnię, określa się przynajmniej jako bardzo dobre. Dlaczego tak jest?

Metody stosowane we włoskich palarniach

Nie jest tajemnicą, że zielone, surowe ziarna kawowca palone są we Włoszech w konkretny sposób. Tak zwana „włoska kawa” charakteryzuje się mocnym lub bardzo mocnym wypaleniem. Co to oznacza? Samo ziarno jest ciemnobrązowe, a na powierzchni skorupki możliwe jest zaobserwowanie tłustych kropelek – to naturalne tłuszcze występujące w ziarnach kawy. Warto wiedzieć, że podczas procesu palenia stosowanego przez Wochów ziarna w większości tracą swoje naturalne nuty zapachowe i przyjmują aromaty pochodzące z procesu obróbki termicznej. Prawidłowo wypalona kawa będzie miała w ty przypadku smak orzechowo-czekoladowy.

Ciekawym zagadnieniem jest również sposób palenia ze względu na położenie palarni. Przyjmuje się, że palarnie położone na północy kraju palą nieco lżej, wykorzystując zazwyczaj 100% ziaren arabiki lub zdecydowaną większość arabiki z domieszką (do 15-20%) robusty. Im dalej na południe, tym większa tolerancja na obecność robusty w mieszance oraz mocniejsze palenie.

Kupując włoską kawę musimy pamiętać o tym, że jednym z najważniejszych parametrów jest jej świeżość. Najlepsze okazują się być kawy palone w małych partiach, które praktycznie od razu trafiają do sklepów, nie zalegając w magazynach. Dzięki temu możemy mieć pewność, że ziarna zachowały jak najwięcej substancji aromatycznych, a parzona z nich kawa będzie pełnowartościowa. Jednym z miejsc, gdzie jakość i świeżość kawy są priorytetem jest sklep z kawą Cafesilesia.pl.

Ojczyzna espresso

Dla wielu z nas archetypem prawdziwej kawy jest włoskie espresso. Największą wartość na napój przygotowany zgodnie z wytycznymi narodowego Instytutu Espresso we Włoszech: 7 gramów zmielonej kawy poddaje się ekstrakcji przez 25 sekund i otrzymuje ok. 25 ml naparu. Dobrze przygotowane espresso posiada charakterystyczną piankę na górze, ciało (czyli body), które charakteryzuje się ciemnobrązowym kolorem. Na samym dnie znajdziemy esencję, najbardziej intensywną w smaku i mocy. Espresso powinno być podawane w podgrzanej filiżance o pojemności do 70 ml wraz ze szklaneczką wody do przepłukania ust.

Jak narodziło się espresso?

Pomysł na espresso powstał we Włoszech ponad 100 lat temu. W roku 1901 Luigi Bezzera zaprojektował ekspres oparty na ciśnieniowym przepływie wody przez kawę. Problemem okazała się jednak para, której nie potrafił odpowiednio odprowadzić, a która znacząco zmieniała smak napoju. Musiało minąć ponad 40 lat, aby kłopot ten został wyeliminowany.

Na popularność espresso wpłynęły dwa wydarzenia: olbrzymia emigracja Włochów do Stanów Zjednoczonych oraz II Wojna Światowa. Podczas masowego napływu Włochów do Stanów w Nowym Jorku powstała „Mała Italia”, gdzie Włosi kultywowali nie tylko swoje zwyczaje kulinarne, ale i przenieśli swoje zamiłowanie do kawy.

Również II Wojna Światowa wpłynęła na popularyzację espresso – wszystko za sprawą alianckich żołnierzy, którzy wracając do swoich domów przywozili wspomnienie o aromatycznym napoju.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie