Wady i zalety kuchni z drewna

Piotr Kowalczyk
09.07.2018

Drewniana kuchnia kojarzy się z solidnością, pięknym wyglądem i ponadczasowym designem. To tylko jedna strona medalu. Druga nie jest już tak efektowna, dlatego wiele osób, które teoretycznie byłoby stać na zamówienie mebli kuchennych z drewna, wybiera jednak inne rozwiązania. Jeśli Tobie wciąż nie udało się podjąć decyzji, to zacznij od przeczytania naszego poradnika. Wskazujemy w nim najważniejsze wady i zalety kuchni z drewna.

Zalety: nie tylko wygląd

Podstawową zaletą kuchni z drewna jest oczywiście jakość samego materiału. Drewno jest naturalne, a więc można je łatwo dopasować do każdego stylu wykończenia. Pokrywając fronty meblowe lakierem bez problemu otrzymamy kuchnię, która będzie świetnie korespondować z nawet bardzo nowoczesnym wnętrzem.

Meble drewniane z pewnością przetrwają znacznie dłużej niż te z płyty MDF. Drewno jest solidne, a w dodatku można je naprawiać. Gdy zdarzy się mały wypadek i na froncie pojawi się wgłębienie czy rysa, dobry stolarz bez trudu zamaskuje taki defekt. To olbrzymia zaleta.

Dla wielu osób atutem kuchni z drewna jest też prestiż. Nie brakuje ludzi, którzy zwracają szczególną uwagę na jakość wykończenia swoich wnętrz, inwestują więc w najdroższe rozwiązania, aby zachować wysoki status społeczny (choćby tylko na pokaz).

Wady: jest ich więcej, niż może Ci się wydawać

Kuchnia z drewna wcale nie jest idealnym rozwiązaniem i to niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujesz. Oczywiście, na wstępie trzeba wspomnieć o bardzo wysokiej cenie wykonania drewnianej zabudowy kuchennej. W dodatku nie każdy stolarz podejmie się takiego zlecenia. Różnica w cenie w porównaniu do płyty MDF, nawet lakierowanej, może być niebotyczna.

Znacznie ważniejsze jest natomiast to, że meble drewniane źle reagują na zmiany klimatyczne we wnętrzu. W kuchni regularnie pojawia się znacznie wyższa wilgotność powietrza, co nie pozostaje bez wpływu na zabudowę kuchenną.

W efekcie meble non-stop „pracują”, a to powoduje ich rozsychanie się i nawet pękanie. Ponadto w różnych okresach w roku mogą się pojawiać problemy z otwieraniem szafek – gdy drewno „spuchnie”, to właściciel będzie mieć do czynienia właśnie z takim efektem.

Nie zapominajmy również, że meble drewniane z czasem będą wymagać zabiegów konserwacyjnych. W przeciwnym wypadku może dojść nie tyle do ich zniszczenia, co pogorszenia wyglądu. Szczególnie dotyczy to zabudowy wykonanej z dębiny, która zawiera naturalne garbniki powodujące ciemnienie drewna.

Jak widzisz wybór wcale nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. W praktyce drewniane meble kuchenne są propozycją raczej dla tradycjonalistów i indywidualistów, którym zabudowa z płyty się po prostu nie podoba. Muszą jednak zaakceptować oczywiste wady tego rozwiązania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie