Masz starą zabudowę kuchenną, która wciąż dobrze spełnia swoją funkcję, całkiem nieźle wygląda, a przy tym nie masz środków na zakup nowych mebli? W takim razie rozważ przeprowadzenie małego remontu, który możesz wykonać w pełni samodzielnie. Wskazówki? Znajdziesz je w naszym poradniku.
Mamy tutaj na myśli przede wszystkim prowadnice czy systemy cichego domykania, które po latach mogą być już mocno sfatygowane. Po wymianie szuflady i drzwiczki znów będą działać jak nowe. Może pomyślisz również o samodzielnym zamontowaniu innych praktycznych elementów wyposażenia kuchni, jak np. kosz cargo?
Opadające drzwiczki z szerokimi szparami bardzo psują estetykę zabudowy kuchennej. Warto poświęcić trochę czasu na ich porządne wyregulowanie. Jeśli okaże się, że zakres regulacji został już wyczerpany, to być może konieczna będzie wymiana niektórych zawiasów.
Okleina to najsłabszy element tanich zabudów kuchennych. Po latach miejscami może się marszczyć, odklejać, na pewno pojawiły się też drobne ubytki. W takiej sytuacji spróbuj to wszystko poprawić – na przykład poprzez podklejenie czy zamaskowanie ubytków specjalnym pisakiem do mebli/paneli podłogowych.
Z akcentem na „porządne”, ponieważ umówmy się: niewiele osób ma czas i ochotę, by zafundować swojej zabudowie kuchennej dogłębne czyszczenie. Po latach fronty szafek, uchwyty i inne elementy zewnętrzne mogą być mocno zabrudzone, o czym przekonasz się oglądając kolor wody w misce. Do czyszczenia mebli użyj zwykłej wody z octem lub dodatkiem delikatnego detergentu.