Kuchnia bez okna: jak sobie z tym poradzić?

Antoni Kwapisz
26.07.2019

W starym budownictwie bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której kuchnia nie posiada okna. Jest to ewidentny problem, ponieważ brak źródła naturalnego światła utrudnia gotowanie i pogarsza nastrój osób przebywających w tym pomieszczeniu. Kuchnia bez okna to jednak nie koniec świata. Można w dość prosty sposób poradzić sobie z tym wyzwaniem i zyskać przyjemne, funkcjonalne pomieszczenie, w którym aż chce się przebywać. Oto kilka zasad, które warto wcielić w życie.

Jasne kolory

To podstawa, aby nieco zniwelować efekt ciemnicy w pomieszczeniu bez okna. Do takiej kuchni bezwzględnie należy wybrać jasne kolory, i dotyczy to zarówno ścian, jak i podłogi oraz zabudowy meblowej. Dobrym pomysłem będzie połączenie bieli z beżem czy jasną szarością. Warto również zainwestować w lakierowane fronty meblowe – będą odbijać światło, co da wrażenie przestronności.

Mniej szafek

Bardzo ważna zasada. W kuchni bez okna nie powinno się stosować zwartej, dużej zabudowy meblowej. Choć brak okna kusi, by np. na całej ścianie umieścić szafki aż po sufit, to lepiej tego nie robić. Dlaczego? Ponieważ pomieszczenie wyda się znacznie mniejsze, będzie ponure i nieprzyjazne ludziom. Lepszym pomysłem będzie rozmieszczenie szafek w taki sposób, aby na każdej ścianie zostało sporo miejsca na odsłonięcie jasnej farby.

Bardzo dobre oświetlenie

Ta rada dotyczy zarówno oświetlenia głównego, jak i roboczego, czyli nad blatem kuchennym. W przypadku kuchni bez okna naprawdę warto zainwestować w profesjonalny projekt oświetlenia. Pozwoli to osiągnąć ciekawy efekt stylistyczny, a przede wszystkim zagwarantuje, że przygotowywanie posiłków w kuchni nie będzie męczarnią dla wzroku.

Otwarcie kuchni na pozostałą część mieszkania

Jeśli tylko istnieje możliwość pozbycia się jednej ścianki działowej, to warto z tego skorzystać. Otwarcie ślepej kuchni na pozostałe pomieszczenia jest korzystne, ponieważ pozwala zyskać dostęp do naturalnego światła. Ponadto w ten sposób można znacznie zwiększyć funkcjonalność mieszkania, pozbywając się niepotrzebnych barier architektonicznych i zyskując wspólną przestrzeń do odpoczynku, spożywania posiłków i przyjmowania gości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie