Ekspres przelewowy: poznaj jego zalety

Andrzej Winnicki
13.11.2023

Ekspresy przelewowe mają w Polsce złą opinię. Większość osób uważa, że kawa z takiego ekspresu jest niesmaczna, a jego obsługa kłopotliwa. Tymczasem np. w USA ekspresy przelewowe są szalenie popularne. W Polsce również powoli się do nich przekonujemy, zwłaszcza do modeli wyposażonych we wbudowany młynek do kawy. Najważniejsze zalety ekspresu przelewowego omawiamy w naszym poradniku.

Możesz przygotować sporo kawy „na później”

Ekspres przelewowy nalewa kawę do szklanego dzbanka, którego pojemność z reguły odpowiada 10 filiżankom. Jest to dogodne rozwiązanie w przypadku wizyty gości. Nie musisz również rozlewać całej kawy od razu – funkcja podgrzewania pozwala utrzymać wysoką temperaturę napoju nawet przez 1-2 godziny, w zależności od modelu ekspresu.

Funkcja startu o określonej godzinie

To super udogodnienie dla osób, które marzą o tym, aby zaraz po wstaniu z łóżka poczuć zapach świeżo zaparzonej kawy. Tutaj wystarczy tylko dzień wcześniej włożyć filtr, nasypać kawę, nalać wodę do podajnika i ustawić godzinę, o której kawa ma być gotowa.

Niski koszt przygotowania kawy

Na koszt kawy składają się oczywiście ziarna, woda oraz – w przypadku ekspresu przelewowego – filtr jednorazowy. Zauważmy natomiast, że na jednym filtrze można przygotować cały dzbanek kawy, dzięki czemu koszt jednej kawy nie powinien przekraczać kilkudziesięciu groszy. To znacznie taniej w porównaniu z np. ekspresami na kapsułki.

Niska cena samego ekspresu

Ekspresy przelewowe kosztują od około 120 zł, jednak urządzenia, które warto brać pod uwagę, to wydatek na poziomie od około 300 zł w górę. Wciąż jest to znacznie mniej w porównaniu z ekspresami ciśnieniowymi, które są minimum kilkakrotnie droższe.

Co do smaku kawy, to zdania są podzielone. Faktem jest, że w ekspresie przelewowym da się przyrządzić naprawdę dobrą kawę, jednak wymaga to przede wszystkim sięgnięcia po odpowiednie ziarna. W takich ekspresach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się kawy średnio palone, na przykład brazylijskie. Warto również zainwestować w ekspres z wbudowanym młynkiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie