Gdy zauważasz, że na ścianie zlewu tworzą się brzydkie zacieki lub też odkrywasz mokrą plamę w szafce, możesz zacząć podejrzewać winnego, a właściwie winną: to bateria kuchenna. Ten element niestety dość często ulega różnego rodzaju awariom, co jest oczywiście spowodowane intensywną eksploatacją, a nierzadko również nieprawidłowym montażem. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Od czego zacząć?
Bateria kuchenna łączy się ze zlewem śrubunkiem. Pomiędzy nimi należy umieścić uszczelkę. Zacieki oraz mokra plama w szafce pod zlewozmywakiem może świadczyć o tym, że ktoś zapomniał zamontować uszczelkę lub też uległa ona naturalnemu zużyciu. Poszukiwania warto zacząć tutaj, ponieważ jest to najtańsza do usunięcia usterka. Jeśli uszczelka wygląda na dobrą, kontynuujemy śledztwo.
Bateria zlewozmywakowa jest podłączona do podejścia wody za pośrednictwem wężyków elastycznych. Te mają to do siebie, że bardzo „lubią” się przerywać lub po prostu pękać. Może to być spowodowane chociażby zbyt mocnym wygięciem wężyków lub zastosowaniem zbyt krótkich egzemplarzy. Niezależnie od przyczyny pęknięty czy przetarty wężyk trzeba wymienić.
Jedną z najczęstszych awarii jest pęknięcie uszczelki w głowicy baterii kuchennej. To niewielki element znajdujący się pod perlatorem. Taką uszczelkę warto profilaktycznie wymieniać raz do roku, zwłaszcza jeśli mamy w domu mocno zakamienioną wodę. Element kosztuje kilkadziesiąt groszy i dobrze jest mieć zapas takich uszczelek.
Ta awaria jest niestety dość poważna, a wynika najczęściej ze złej jakości samej baterii. Najtańsza armatura ma ograniczoną wytrzymałość. Ponadto wpływ na trwałość baterii ma jakość wody oraz częstotliwość użytkowania tego elementu.
Tak czy inaczej pękniętego korpusu nie da się już naprawić, a na pewno nie tak, by zachować estetykę baterii. Trzeba ją niestety wymienić – tym razem na taką, która nie będzie sprawiać podobnych problemów przez znacznie dłuższy czas. Na baterii kuchennej naprawdę nie warto oszczędzać!
Na koniec przypominamy: nie bagatelizujemy cieknącej baterii. Nie tylko powoduje to brzydkie zacieki na zlewozmywaku, ale może również doprowadzić do uszkodzenia szafki kuchennej czy – w skrajnym przypadku – do zalania kuchni.