Tarcica – co to jest? Zastosowanie oraz jej rodzaje

Mariusz Siwko
30.11.2023

Tarcica to cenny materiał budowlany, konstrukcyjny i nie tylko. Ze względu na swoje właściwości, estetyczny wygląd i przede wszystkim wysoką wytrzymałość, wykorzystywana jest w wielu branżach. Najczęściej stosowana jest przy tworzeniu konstrukcji dachów, ale możliwości jest znacznie więcej. W zależności od potrzeb skorzystać można bowiem między innymi z tarcicy obrzynanej, nieobrzynanej, mokrej czy suchej. Każda z nich ma nieco inne cechy, o czym warto wiedzieć. W artykule przyjrzymy się więc bliżej temu, czym jest tarcica, jakie są jej rodzaje i możliwe zastosowania. Sprawdź!

Tarcica to cenny materiał budowlany, konstrukcyjny i nie tylko. Ze względu na swoje właściwości, estetyczny wygląd i przede wszystkim wysoką wytrzymałość, wykorzystywana jest w wielu branżach. Najczęściej stosowana jest przy tworzeniu konstrukcji dachów, ale możliwości jest znacznie więcej. W zależności od potrzeb skorzystać można bowiem między innymi z tarcicy obrzynanej, nieobrzynanej, mokrej czy suchej. Każda z nich ma nieco inne cechy, o czym warto wiedzieć. W artykule przyjrzymy się więc bliżej temu, czym jest tarcica, jakie są jej rodzaje i możliwe zastosowania. Sprawdź! 

Z artykułu dowiesz się: 

  1. Tarcica – co to właściwie jest? 
  2. Do czego służy tarcica? 
  3. Tarcica obrzynana i nieobrzynana – czym charakteryzują się jej rodzaje? 
  4. Jakie drewno na tarcicę należy wybrać? 

Tarcica – co to właściwie jest? 

Tarcica jest deską z wysokiej jakości drewna, którą poddaje się kilkuetapowej obróbce. Proces ten polega na rozpiłowaniu okrągłego drewna na określonej wielkości. Za pomocą traków w sposób równoległy do jego podłużnej osi (wymiary ustala się najczęściej w zależności od potrzeb czy konkretnego zamówienia). Powstałe fragmenty drewna są następnie dokładnie przecierane, aby pozbyć się każdego defektu. Na samym końcu materiał poddawany jest suszeniu, ponieważ najwyższą wytrzymałość i najlepsze właściwości tarcica posiada tylko przy stosunkowo niskim poziomie wilgotności. Tak przygotowane deski mogą być wykorzystane do stworzenia różnego rodzaju konstrukcji. 

Do czego służy tarcica? 

W branży budowlanej, stolarskiej czy wykończeniowej to właśnie tarcica jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Wynika to z estetycznego wyglądu i dobrych właściwości termicznych i mechanicznych. Tarcica jest bardzo wytrzymała, nawet w przypadku wymagających warunków. Z tego względu najczęściej stosuje się ją w tworzeniu konstrukcji budowlanych (np. dachowych). Tworzy się z niej między innymi belki przenoszące obciążenia z dachu na ściany, bale czy popularne krawędziaki. 

To jednak nie jedyne sytuacje, w których tarcica świetnie się sprawdza. Materiał ten ma zastosowanie przy wykańczaniu budynków. Wykorzystywany jest do produkcji mebli czy pokrywania podłogi. Często przydaje się też przy tworzeniu okien drewnianych. Ponadto, tarcica jest też świetnym rozwiązaniem dekoracyjnym do wielu wnętrz, a zwłaszcza tych o industrialnej stylistyce. 

Tarcica obrzynana i nieobrzynana – czym charakteryzują się jej rodzaje? 

Istnieje kilka rodzajów tarcicy. Dzieli się ją ze względu na sposób produkcji i stopień wilgotności. Pod tym względem wyróżniana jest: 

  • tarcica obrzynana, 
  • tarcica nieobrzynana, 
  • tarcica sucha, 
  • tarcica mokra. 

Tarcica obrzynana ma wszystkie krawędzie płaskie. W jej przypadku dokładnie obrobione są cztery płaszczyzny na skutek co najmniej dwukrotnego przetarcia. W przypadku tarcicy nieobrzynanej występuje jedynie jednokrotne przecięcie. Powstają zatem dwie płaskie powierzchnie z krawędziami, na których mogą występować nierówności. W przypadku tarcicy suchej lub mokrej decydujący jest stopień wilgotności – odpowiednio wysuszona powinna mieć jej maksymalnie około 12%. Wówczas może być ona od razu używana. Mokra musi natomiast leżakować, aby jej wilgotność spadła. 

Jakie drewno na tarcicę należy wybrać? 

Tarcica może być też wykonana z różnego rodzaju drewna. Najczęściej produkowane są: tarcica dębowa, bukowa, sosnowa czy świerkowa. Wybór gatunku drewna najlepiej uzależnić od przeznaczenia produktu. Pod względem trwałości zazwyczaj zaleca się tarcicę z dębu, ponieważ ma ona najlepsze parametry techniczne. Stąd też sprawdzi się w branży budowlanej, gdzie czynnik ten jest najistotniejszy. W przypadku firm, dla których kluczowy może być wygląd drewna, warto rozważyć też inne opcje, np. tarcicę sosnową. 

Podsumowując, tarcica to cenny materiał, przydatny w wielu branżach zajmujących się drewnem. Istnieje wiele rodzajów tego produktu, dzięki czemu można dopasować wybór do własnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że do natychmiastowego zastosowania zawsze należy wybrać tarcicę suchą. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie