Ile ekogroszku potrzeba na ogrzanie domu?

Maciej Piwowski
28.09.2023

W dobie rosnącej troski o środowisko naturalne i coraz większej świadomości dotyczącej zrównoważonej energetyki, ekogroszek jako paliwo do ogrzania domu zyskuje na popularności. To paliwo stałe, które zdobywa uznanie ze względu na niższą emisję i korzystniejsze z punktu widzenia dbałości o środowisko cechy w porównaniu z tradycyjnym węglem. Podpowiadamy, jak obliczyć, ile ekogroszku potrzeba na ogrzanie domu, aby nie być zaskoczonym w sezonie grzewczym.

1. Co wpływa na zużycie ekogroszku?

2. Powierzchnia domu i rodzaj pieca

3. Średnie zużycie ekogroszku na ogrzanie domu

Warto podkreślić, że ekogroszek spala się wydajniej i czyściej niż tradycyjny węgiel, co oznacza, że produkcja energii przy jego użyciu może być bardziej efektywne. Poniżej wyjaśniamy, jak to sprawdzić.

Co wpływa na zużycie ekogroszku? Parametry ekogroszku

Od czego zależy to, ile ekogroszku należy przygotować na sezon zimowy? Aby dokładnie przeanalizować ten temat, musimy spojrzeć na sprawę dwojako: z jednej strony weryfikując same właściwości ekogroszku, z drugiej zaś - specyfikę samego budynku i parametry wykorzystywanego w nim pieca.

Zacznijmy zatem od ustalenia szczegółów dotyczących samego paliwa. Jakie właściwości ekogroszku są w tym przypadku kluczowe?

  • Kaloryczność ekogroszku

To kluczowa cecha determinująca to, ile palenie ekogroszkiem pochłonie paliwa. Jeśli ten parametr będzie wysoki - na przykład na poziomie 27 MJ/kg lub 29 MJ/kg - szybciej osiągniesz w domu pożądaną temperaturę, jednocześnie poświęcając na ogrzewanie ekogroszkiem mniej opału niż analogicznych ton węgla.

  • Ilość popiołu pozostałego po spaleniu

Optymalnie ilość popiołu powinna oscylować maksymalnie w granicach 3-5%.

  • Wilgotność ekogroszku

W przypadku tego rodzaju opału wilgotność nie powinna przekraczać 10%.

  • Spiekalność

Optymalnie RI powinno wynosić 0. Po najlepszym ekogroszku nie pozostają spieki i niespalone bryłki. Dobrej jakości ekogroszek powinien być odsiarczony i odkamieniony

Powierzchnia domu i rodzaj pieca

Odpowiedź na pytanie, ile ton ekogroszku będziesz potrzebować w sezonie zimowym, jest bezpośrednio związana z technologią wzniesienia domu i jego ociepleniem oraz rodzajem stosowanego w gospodarstwie domowym kotła.

Jeśli dom został wzniesiony w technologii energooszczędnej, jest prawidłowo zaizolowany i wyposażony w szczelne okna zapotrzebowanie na energię cieplną może się wyraźnie zmniejszyć. Dzieje się tak, że z jednej strony potrzebna będzie mniejsza ilość energii cieplnej, aby we wnętrzu zapanowała optymalna temperatura, z drugiej zaś - wyprodukowane ciepło na dłużej pozostanie wewnątrz domu. Oczywiście, pod uwagę trzeba wziąć także aspekt wielkości domu.

Duży wpływ na efektywność spalania ma także sprawność kotła i moc kotła. Warto także zweryfikować ustawienia pieca - niekiedy ich drobna modyfikacja przekłada się na istotne oszczędności.

Średnie zużycie ekogroszku na ogrzanie domu

Do wyliczeń przed rozpoczęciem sezonu grzewczego przydadzą się pewne wstępne założenia. Z reguły szacuje się, że dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m kw. na sezon grzewczy przygotować trzeba 3 - 5 ton ekogroszku. To rozgraniczenie wiąże się właśnie z parametrami cieplnymi budynku oraz kalorycznością paliwa. Dobry ekogroszek, mimo że droższy na wstępie, może okazać się tańszy, gdy w kalkulacjach uwzględnisz roczne zapotrzebowanie na paliwo.

W swoich obliczeniach pod uwagę weź także preferencje domowników co do temperatury panującej we wnętrzach w domu jednorodzinnym. One również silnie wpływają na koszty ogrzewania.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie