Budujesz dom? Zobacz, jakie są rodzaje konstrukcji dachów

Mateusz Nowak
07.07.2023

Ostateczny wygląd domu obejmuje nie tylko formę jego struktury, liczbę pięter, imponujące przeszklenia i kolor elewacji, ale również wybór odpowiedniego dachu, który zwieńczy cały projekt. W jaki sposób możemy wybrać dach, który nie tylko ułatwi proces budowy domu, ale także będzie bardziej ekonomiczny w realizacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest powierzyć zadanie doświadczonym specjalistom. Uwzględnią oni takie czynniki jak materiał dachowy, kształt konstrukcji czy dodatkowe detale, jak lukarny czy wykusze. Jeśli chcesz mieć, chociaż ogólne rozeznanie, co do budowy dachu, to w niniejszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a kształt dachu

Marzy Ci się nowoczesny dom z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami? Koniecznie sprawdź wymagania prawne, które znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli działka została nim objęta, należy złożyć wniosek o warunki zabudowy. 

Przepisy określają m.in.:

  • kształt, rodzaj i nachylenie dachu;
  • maksymalną wysokość zabudowy;
  • położenie dachu względem granic działki;
  • czy istnieje możliwość budowy lukarn;
  • czy obiekt może mieć poddasze użytkowe.

Wszystkie te elementy mają wpływ na to, czy Twój dom będzie wyglądał zgodnie z projektem, czy raczej będzie wymagał on zmiany, np. z płaskiego dachu na skośny zbudowany na bazie więźby płatwiowo-kleszczowej.

Dostosuj dach do otaczających warunków

Istotnym aspektem jest odpowiednie dostosowanie dachu domu do lokalnych warunków klimatycznych. W przypadku planowanej budowy na działce położonej na otwartej przestrzeni lub w pobliżu lasu należy uwzględnić, że wystąpienie silnych wiatrów będzie bardziej prawdopodobne. W takiej sytuacji, rozważanie dachu o wyraźnym kącie nachylenia oraz trwałym pokryciu, takim jak dachówka ceramiczna, jest najrozsądniejszym wyborem. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się więźba krokwiowa.

Rodzaje konstrukcji dachowych

Istnieje prosty podział dachów na skośne, które dzieli się na dwuspadowe i czterospadowe oraz dachy płaskie. Każdy ma swoje wady i zalety, co sprawia, że powinien być dostosowany do konkretnej nieruchomości i otoczenia (patrz wyżej), w którym się znajduje.

Dachy skośne

Konstrukcje dwuspadowe są częstym wyborem ze względów finansowych, ponieważ jest on tani w budowie. Konstrukcja składa się z dwóch połaci, które łączą się ze sobą w kalenicy usytuowanej równolegle do szerokości domu. Inwestor poza niskimi kosztami zyskuje dodatkową przestrzeń na poddaszu.

Konstrukcja czterospadowa to wariant droższy finansowo. Umożliwia on jednak stworzenie wymarzonego domu, który wyróżnia się unikalnym charakterem. Wyróżnia się dachy kopertowe i namiotowe. Budynek z takim pokryciem nie ma ścian szczytowych, a to wymusza na inwestorach wstawienie okien połaciowych lub lukarn.

Dachy płaskie

Konstrukcja płaska nie jest skomplikowana, a to sprawia, że są stosunkowo tanie w budowie. Należy pamiętać o zachowaniu delikatnego spadku w przedziale 2°-15°, aby ułatwić odprowadzanie wody i śniegu. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zaaranżowania go na taras lub ogród. Jest to wyraźna korzyść w przypadku niewielkich działek.

Wybór konstrukcji dachowej zależy przede wszystkim od dostępnych funduszy. Na tej podstawie zdecydujesz o jego kształcie i rodzaju pokrycia. Jeśli budżet i plan zagospodarowania przestrzennego na to pozwalają, to możesz zrealizować praktycznie każdy projekt.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie