Wilgoć w mieszkaniu: co robić?

Mateusz Nowak
27.01.2020

Wilgoć w mieszkaniu to nie lada problem, którego nie można w nieskończoność bagatelizować. Przebywanie w warunkach podwyższonej wilgotności ma negatywny wpływ na zdrowie – zwiększa ryzyko narażenia na kontakt z grzybami pleśniowymi, które wywołują choroby dróg oddechowych. Konieczne jest więc podjęcie zdecydowanych kroków zmierzających do rozwiązania tego problemu. Jak walczyć z wilgocią w mieszkaniu? Oto kilka najważniejszych zasad.

Wynajmij osuszacz powietrza

Wynajęcie takiego urządzenia nie jest bardzo drogie (od około 50 złotych za dobę), a znacząco ułatwi ono walkę z wilgocią. Po kilku dniach pracy osuszacza poziom wilgotności w pomieszczeniach spadnie do prawidłowego poziomu. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy nadmierna wilgoć jest skutkiem np. zalania mieszkania.

Ustal przyczynę

Usunięcie nadmiaru wilgoci przy pomocy osuszacza na niewiele się zda, jeśli właściciel mieszkania nie ustali, jakie jest źródło tego problemu. Najczęstsze przyczyny to:

  • Nieszczelne pokrycie dachowe
  • Brak izolacji przeciwwilgociowej ścian
  • Nieszczelność pod parapetem oraz na łączeniu okien z murami
  • Niewydajna wentylacja

Każdy z tych problemów wymaga pilnej interwencji fachowca. W przeciwnym razie podwyższona wilgotność szybko wróci, a wraz z nią grzyby, pleśnie i nieprzyjemne zapachy.

Napraw szkody wyrządzone przez grzyby i pleśnie 

Po usunięciu przyczyny problemu można się już zabrać za niezbędne naprawy. Standardem jest niestety konieczność skucia tynków zaatakowanych przez grzyby pleśniowe. Nie wystarczy tylko pomalować fragmentu ściany! Śladów aktywności grzybów należy także poszukać za szafkami kuchennymi, pod listwami podłogowymi oraz za meblami i zabudowami. 

Zapobiegaj problemowi

Rozwiązanie problemu podwyższonej wilgotności w mieszkaniu może być czasowe lub trwałe. Zdecydowanie korzystniej jest postawić na ten drugi wariant. Może to jednak wymagać niemałych inwestycji – zwłaszcza, jeśli przyczyną wilgoci jest niewydajna wentylacja grawitacyjna. Nie można jednak udawać, że problem nie istnieje, ponieważ brak wentylacji nie tylko sprzyja podwyższonej wilgotności, ale może także doprowadzić do tragedii, jeśli mieszkanie jest ogrzewane piecykiem gazowym, kotłem węglowym, kominkiem czy piecem kaflowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie