Jaki metraż domu jest odpowiedni dla czteroosobowej rodziny?

Marek Szydełko
23.04.2024

Budowa lub zakup domu jednorodzinnego to masa kłopotów i trudnych do podjęcia decyzji. Pierwszą z nich jest wybór odpowiedniego metrażu. Dla czteroosobowej rodziny wystarczający powinien być stosunkowo nieduży dom, ale co to oznacza w praktyce? Po garść wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.

Optymalna powierzchnia mieszkalna

Dla czteroosobowej rodziny w zupełności powinien wystarczyć dom o powierzchni od 100 do 150 m². Taka przestrzeń życiowa będzie stanowić duży progres w porównaniu z mieszkaniem w bloku, pozwalając na swobodne zaprojektowanie funkcjonalnych i wygodnych pomieszczeń.

Układ wnętrza

Ważniejsze od dokładnego metrażu domu jest to, czy układ pomieszczeń wpisuje się w oczekiwania rodziny. Dla czterech osób (dwoje dorosłych i dwoje dzieci) optymalny będzie dom posiadający:

  • 3 lub 4 sypialnie, dzięki czemu rodzice i dzieci zyskają prywatność;
  • Przestronny salon pełniący funkcję centralnego miejsca w domu do wspólnego spędzania czasu;
  • Kuchnię z jadalnią;
  • 2 łazienki – jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy jedna łazienka przynależy do sypialni rodziców;
  • Pomieszczenie gospodarcze na pralkę, suszarkę, kocioł grzewczy, deskę do prasowania i chemię domową.

Dodatkowe przestrzenie

Wybierając projekt domu warto również zastanowić się nad zapotrzebowaniem na dodatkowe miejsce do przechowywania, parkowania samochodów i trzymania różnych przedmiotów, które nie są potrzebne na co dzień, ale zajmują sporo miejsca.

Na pewno dobrym pomysłem będzie wybór domu z garażem i niewielkim strychem. Do tego dochodzi taras, który wiosną i latem będzie pełnić funkcję dodatkowej przestrzeni życiowej dla całej rodziny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie