Szklarnia do ogrodu. Wybierz trwały, solidny i niezawodny tunel!

Piotr Kowalczyk
20.07.2020

Własne warzywa i zioła z przydomowego ogródka to marzenie wielu osób, które cenią sobie zdrowy tryb życia. Z uwagi na zmienne warunki pogodowe trudno jednak hodować je na działce lub w otoczeniu domu. Rozwiązaniem jest montaż szklarni, która daje możliwość zbierania własnych plonów i produktów bez nawozów i sztucznych środków ochrony roślin. Dzięki przydomowej szklarni można też przedłużyć okres wegetacyjny roślin, a dodatkowo znaleźć nową pasję w postaci ogrodnictwa, która zapewnia ruch i aktywność na świeżym powietrzu. Jak jednak wybrać najlepszą szklarnię i o czym pamiętać?

Szklarnia ogrodowa - jaka najlepsza?

Na rynku można znaleźć szeroki wybór szklarni do montażu obok domu lub na działce. Jaką szklarnię wybrać? Najlepsze cechuje wysoka jakość, za którą czasami warto zapłacić więcej. W praktyce, bowiem odwdzięcza się nam bardzo dobrymi warunkami do rozwoju warzyw i ziół oraz możliwością upraw gatunków, które lubią ciepło. Oto wskazówki dla osób, które są właśnie na etapie wyboru idealnej szklarni do ogrodu i nie wiedzą na jaką się zdecydować.

Własnoręcznie stworzona szklarnia czy gotowy produkt ze sklepu?

Samodzielna budowa szklarni jest możliwa i wiele osób rozważa taki wybór. Do tego niezbędne są jednak narzędzia i akcesoria do stworzenia szklarni, a także fachowa wiedza na ten temat i odpowiednia ilość czasu. Dlatego zdecydowanie szybszym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnej szklarni, która posłuży długi czas i zapewni idealne miejsce do rozwoju pasji jaką jest ogrodnictwo.

Co istotne, zakup dobrej szklarni z renomowanego sklepu pozwala uchronić przed niemiłymi niespodziankami w postaci np. nieszczelnych ścian lub przeciekającego dachu, co zdarza się w sytuacji, kiedy decydujemy się na samodzielną budowę szklarni. Gotowa i solidna szklarnia ogrodowa wykonana z wysokiej jakości materiałów, takich jak np. poliwęglan pozwala zadbać nie tylko o optymalne warunki do rozwoju warzyw i ziół, ale też zapewnia funkcjonalność w trakcie korzystania i bezpieczeństwo dla osób znajdujących się wewnątrz. Bazą takiej szklarni jest fachowo opracowany projekt i połączenie wysokiej funkcjonalności z designem, co ma niebagatelne znaczenie kiedy szklarnię umieszczamy w otoczeniu domu.

Gotowa szklarnia zapewnia też szybki montaż. Na ogół takie produkty sprzedawane są w częściach, które montuje się samodzielnie, jednak nie ma obaw, że poszczególne elementy nie będą pasować od siebie. Dzięki temu nawet osoby, które nie są fachowcami w zakresie budownictwa mogą sobie poradzić bez problemu ze złożeniem szklarni w gotową konstrukcje do ogrodu lub na działkę. Części składające się na gotową szklarnię są ponumerowane, a w zestawie znajduje się również instrukcja, która przedstawia krok po kroku kolejne etapy montażu. Co więcej, w zestawie można też znaleźć inne, przydatne akcesoria – np. nawadnianie kropelkowe do szklarni, a także dodatkowe otwory w formie okien, które sprawdzają się jako system wietrzenia.

Wymiary szklarni i możliwość jej rozbudowy

Nie każdy kupujący wie od razu, jakiej wielkości szklarnię potrzebuje. Tymczasem w sytuacji, kiedy decydujemy się na cieplarnię ze szkła lub z folii rozmiar ogranicza nas i z czasem, gdy pojawia się konieczność zwiększenia upraw, okazuje się, że jest z tym problem. Dlatego alternatywą jest szklarnia wykonana z poliwęglanu, która składa się z segmentów. Można z czasem dostawiać kolejne, a tym samym zwiększać obszar na hodowanie warzyw i ziół. To wygoda dla domowników.

W praktyce zdarza się też, że np. przeprowadzamy się lub zmieniamy lokalizację szklarni. W takiej sytuacji możliwość zmiany jej wymiarów jest wysoce wygodna, a nowoczesną szklarnie wykonaną z poliwęglanu znacznie łatwiej się demontuje i ponownie składa niż taką, która powstała na bazie folii lub szkła (np. z niepotrzebnych okien).

Jak wybrać najlepszą szklarnię i dopasować ją do potrzeb całej rodziny?

Produktem, który cieszy się popularnością w ostatnim czasie jest szklarnia poliwęglanowa, dająca możliwość rozbudowy, a jednocześnie estetyczna w wykonaniu i funkcjonalna. Zapewnia optymalną ilość miejsca do uprawy ziół i warzyw, a z czasem można ją powiększyć o nowe segmenty. Można też dodać specjalne wieszaczki, które są bazą dla doniczek, np. na zioła. To obecnie najbardziej popularne rozwiązanie wśród osób pasjonujących się ogrodnictwem.

W przeciwieństwie do szklarni ze szkła i folii cieplarnie poliwęglanowe są odporne na zmienne warunki pogodowe, a nawet anomalie, które zdarzają się obecnie coraz częściej. Nie jest im straszny silny wiatr, który łatwo niszczy delikatną folię. Nie trzeba też na okres zimowy demontować szklarni, co ogranicza nakłady pracy. Z kolei w odróżnieniu od szklarni ze szkła ta z poliwęglanu pozwala na optymalne dotarcie do wnętrza promieni słonecznych, które są niezbędne by warzywa i zioła mogły się prawidłowo rozwijać. Szkło szybko się brudzi, a powstające zacieki nie tylko psują efekt wizualny ale powodują również, że promienie UV nie docierają do wewnątrz, co wpływa na jakość upraw.

Wiele osób rekomenduje obecnie szklarnie poliwęglanowe jako nowoczesne i wysoce funkcjonalne cieplarnie do ogrodu i na działkę, które łączą komfort korzystania z optymalnymi warunkami do uprawy ziół i warzyw.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie