Remont łazienki: jak go zaplanować z głową?

Maciej Piwowski
21.02.2020

Remont łazienki spokojnie można zaliczyć do kategorii najgorszych rzeczy, jakie spotykają nas w życiu. Zawsze niemiłosiernie się wlecze, efekt rzadko jest dokładnie taki, jak sobie to wymarzyliśmy, a jeszcze mocno cierpią na tym stosunki sąsiedzkie. Nie musi tak jednak być. Wszystko jest kwestią dobrej organizacji. W naszym poradniku podpowiadamy, jak z głową zaplanować remont łazienki, szczególnie w mieszkaniu w bloku.

Zacznij od wybrania sprawdzonej ekipy

Nie ma lepszego sposobu na to, aby zminimalizować ryzyko problemów na etapie remontu. Sprawdzona ekipa nigdy nie będzie tania, jednak rozsądnie jest ponieść nieco wyższy koszt w imię skrócenia czasu wykonywania prac i ich bardzo dobrego efektu wizualnego oraz jakościowego.

Skąd wziąć takich fachowców? Najlepiej skorzystać z poczty pantoflowej, ewentualnie poszukać wykonawcy w Internecie, zwracając szczególną uwagę na jego wcześniejsze realizacje oraz referencje. Dobrym papierkiem lakmusowym jakości ekipy remontowej jest też cena usługi – z góry odrzuć możliwość zatrudnienia rażąco taniego wykonawcy.

Uprzedź sąsiadów

Najlepiej osobiście, choć nie zaszkodzi również wywiesić kartkę na tablicy ogłoszeniowej czy drzwiach do klatki. Warto napisać krótki, może lekko humorystyczny tekst z przeprosinami za hałas i – co bardzo istotne – podać termin zakończenia prac. Dzięki temu sąsiedzi będą mogli sobie lepiej zaplanować własną aktywność w godzinach, kiedy prowadzony jest remont.

Rada

Osobiste poinformowanie sąsiadów o rozpoczynającym się remoncie może być też dobrą okazją do tego, by zorganizować sobie „zastępczą” łazienkę, gdy nie będzie można korzystać ze swojej.

Zorganizuj kontener lub big bag

To bardzo ważne, aby nie gromadzić odpadów budowlanych na klatce schodowej. Nie myśl sobie, że skoro worki z resztkami kleju i połamane płytki leżą pod drzwiami Twojego mieszkania, to nikomu nie przeszkadzają. Kultura wymaga, aby minimalizować uciążliwe dla sąsiadów skutki remontu własnej łazienki.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac zamów więc kontener lub big bag (to taki duży, wytrzymały worek na odpady budowlane) i uczul ekipę, by codziennie wynosiła śmieci poza część mieszkalną. Pamiętaj również, że usytuowanie kontenera lub big baga należy omówić ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie