Okucia do okien - jakie są rodzaje okuć i jak wybrać te najlepsze?

Krzysztof Jagielski
14.10.2020

Okucia okienne w znaczący sposób wpływają na komfort obsługi i bezpieczeństwo okien. Stąd też tak ważny jest ich prawidłowy dobór. Producenci tych elementów zwracają uwagę, by cechowały się one funkcjonalnością, łatwą regulacją oraz trwałością. Czym więc kierować się przy ich zakupie? Podpowiadamy jak kupić odpowiednie okna, by jak najrzadziej jeździć z nimi na serwis.

Okucia okienne – co trzeba o nich wiedzieć?

Okucia okienne to połączone listwą napędową metalowe elementy znajdujące się na skrzydle takie jak zawiasy, narożniki i łączniki wyposażone w rygle lub bolce, klamki oraz zaczepy najczęściej umieszczone na ramie okna. Od ich jakości i budowy zależy, czy zamontowane konstrukcje będą szczelne i bezpieczne. System okuć wpływa ponadto na płynność otwierania, zamykania oraz uchylania skrzydeł. W klasycznych oknach najczęściej stosuje się okucia obwiedniowe, czyli rozmieszczone wzdłuż całego obwodu skrzydeł. Taka metoda mocowania zapewnia równomierny docisk do ramy, co poprawia szczelność i stabilizuje profil eliminując problem odkształcania się okien.

Wybór okuć jest również istotny pod względem sposobu otwierania. Na rynku dostępne są różne warianty. Do najczęstszych należą systemy rozwierne, uchylne, uchylno-rozwierne. W portfolio firmy Siegenia - jednego z liderów branży, znajdują się też okucia podnoszono-przesuwne, przesuwne, uchylno-przesuwne, odstawno-przesuwne, przesuwne, składano-przesuwne

Zwróć uwagę na ochronę antywłamaniową

Choć standardowe okucia do okien nie posiadają specjalnych zabezpieczeń chroniących przed wyważeniem skrzydeł, warto dodatkowo rozważyć taką opcję. Okna antywłamaniowe produkuje się z materiałów o podwyższonej trwałości. Do ich charakterystycznych cech należą również elementy utrudniające złodziejom dostanie się do środka, np.

  • zaczepy antywyważeniowe,
  • wkładki antyrozwierceniowe,
  • dodatkowe obrotowe rolki,
  • rygle wzmacniające i bolce.

Certyfikowane okna antywłamaniowe muszą posiadać również klamkę zamykaną na kluczyk lub przycisk. Ciekawą opcją może być również integracja systemu okuć z czujnikami magnetycznymi lub radiowymi. W ten sposób właściciel obiektu może w dowolnej chwili sprawdzić, czy okna są prawidłowo zamknięte.

Wyposażenie skrzydeł w elementy antywłamaniowe planuje się najczęściej w momencie zakupu okien. Coraz więcej producentów – w tym marka Siegenia – oferuje jednak okucia uzupełniające przystosowane do zamocowania na istniejących już profilach. Elementy te charakteryzują się bardzo prostym montażem. Posiadają obrotowy grzybek, a także zaczepy ze stali hartowanej. Warto więc nawet kilka lat po budowie domu zastanowić się nad zwiększeniem bezpieczeństwa za pomocą odpowiednich okuć okiennych. 

Sprawdź, czy systemy okuć pomagają w prawidłowej wentylacji pomieszczeń

Odpowiednia cyrkulacja powietrza stanowi ważny element poprawiający samopoczucie mieszkańców, a także zapobiegający tworzeniu się pleśni i wilgoci. Mieszkanie trzeba regularnie wietrzyć, jednak otwieranie okien – a szczególnie w chłodnie dni – może być kłopotliwe. Znacznie lepszym sposobem na zapewnienie stałego dopływu powietrza jest wentylacja z wykorzystaniem systemu okuć. Decydując się na zakup okien, warto wybierać skrzydła np. z wielostopniową regulacją uchyłu.

Inną propozycją w tym zakresie może być montaż nawiewników, które najczęściej umieszcza się w górnej części skrzydeł (przez co są one praktycznie niewidoczne). Dzięki tym urządzeniom możemy zagwarantować efektywne wietrzenie pomieszczeń, a w przypadku rozwiązań wyposażonych w odpowiednie filtry skutecznie chronić się przed pyłkami roślinnymi i innymi zanieczyszczaniami przedostającymi się z zewnątrz. Na popularności zyskują także akcesoria z funkcją rekuperacji, czyli odzysku ciepła. Rozwiązanie umożliwia bieżącą wymianę powietrza, zwiększając efektywność energetyczną, co w dłuższej perspektywie sprzyja oszczędnościom na ogrzewaniu.

Postaw na estetykę i wygodną obsługę

Do kwestii, które trzeba rozważyć, decydując się na systemy okienne, należy sposób obsługi. Oprócz tradycyjnej obsługi manualnej, możemy zdecydować się na elektromechaniczne napędy, które pozwalają otwierać i zamykać okna za pomocą przycisku. Niektórzy proponują rozwiązania sterowane zdalnie – w połączeniu z odpowiedniki czujnikami można za pomocą dedykowanej aplikacji, m.in. kontrolować strumień powietrza dostający się do pomieszczenia czy monitorować poziom wilgotności. Warto zwrócić też uwagę na estetykę. Do nabycia są okucia bez wystających elementów lub wyposażone w maskownice.

Wybór odpowiednich okuć okiennych powinien być przemyślany. Elementy te mają bowiem ogromne znaczenie. Odpowiednio dopasowane służą przez wiele lat, ale trzeba pamiętać o ich prawidłowej konserwacji, m.in. regularnie smarować ruchome części.

Zdjęcie źródło: SIEGENIA

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie