Jak urządzić gabinet szefa?

Mariusz Siwko
26.06.2020

Gabinet szefa musi być nie tylko funkcjonalny i ergonomiczny, ale również reprezentacyjny. Dlatego wybór mebli, wyposażenia nie może być przypadkowy – podpowiadamy, jak urządzić gabinet szefa.

O czym pamiętać, projektując gabinet szefa? Praktyczne wskazówki

Nie będziemy dziś pisać o ergonomii, o tym, jaka powinna być wysokość biurka oraz w jakiej odległości należy umieścić ekran monitora od oczu, ponieważ takie informacje znajdziesz w wielu poradnikach dotyczących urządzania biura. My dziś chcielibyśmy skupić się na wystroju gabinetu szefa. Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki jest charakter przedsiębiorstwa. To nieduża firma informatyczna, pracownia architektoniczna, a może kancelaria prawna z wieloletnim doświadczeniem? Jak pisaliśmy we wstępie, gabinet szefa spełnia funkcję reprezentacyjną, dlatego musi odzwierciedlać wartości i podejście, jakimi kieruje się jej właściciel.

To, co sprawdzi się niezależnie od stylu w aranżacji, to minimalizm. Gabinet szefa nie może być przeładowany, a od regałów zawalonych dokumentami o wiele lepiej wygląda duże biurko, a także kanapa i stolik kawowy, przy którym można prowadzić biznesowe negocjacje.

A skoro już wspomnieliśmy o meblach, to warto od razu do nich przejść.

Meble do gabinetu: nowoczesne czy zabytkowe? Jakie meble sprawdzą się w biurze?

Zabytkowe meble gabinetowe to dobry wybór do biura szefa, zwłaszcza w przypadku takich firm jak kancelaria prawna czy międzynarodowa korporacyjna. Solidne, drewniane biurko, tapicerowane krzesło i szafka typu barek nadadzą poważnego, luksusowego charakteru wnętrzu. Przy czym ważne jest, aby zdecydować się na zabytkowe meble, posiadające certyfikaty poświadczające ich autentyczność, a nie stylizowane. Po tych drugich niestety od razu widać, że są nowe, co często tworzy efekt odwrotny od zamierzonego.

Z drugiej strony można postawić na nowoczesność – lakierowane, gładkie fronty, stal, szkło, a nawet… beton. Nowoczesne meble do biura, oprócz tego, że są efektowne, mogą okazać się bardziej funkcjonalne oraz ergonomiczne, co nie jest bez znaczenia.

W którym kierunku pójść? Jak już pisaliśmy, wszystko zależy od profilu firmy. Zabytkowe meble nie będą dobrze wyglądać w siedzibie start-upu, natomiast z drugiej strony industrialny wystrój może kłócić się z tradycją i rodzinnymi wartościami, jakimi kieruje się firma.

Kolorystyka i dodatki w gabinecie, biurze

Jeśli chodzi o kolorystykę w gabinecie szefa, to sprawa jest całkiem prosta. Powinna być spokojna, stonowana oraz co najważniejsze, elegancka. Najbezpieczniejszym wyborem są beże i szarości, choć np. w gabinecie w stylu kolonialnym można sobie pozwolić na ciemniejsze barwy.

Firma ma nowoczesny charakter, zajmuje się projektowaniem i designem? Wtedy swoboda w doborze kolorów jest nieco większa, można pozwolić sobie na mocny, energetyczny akcent, o ile oczywiście wpisuje się on w strategię wizualną firmy.

A na jakie dodatki, ozdoby postawić? Na początku musimy podkreślić, że nie powinno być ich zbyt dużo, mogą przytłoczyć pomieszczenie. Zawsze sprawdzą się rośliny, a także obrazy lub plakaty, zdjęcia. Dekoracyjny charakter może spełniać też oświetlenie. Dobrze wygląda również, gdy w gabinecie szefa pojawiają się osobiste akcenty, które sprawiają, że całość nie jest zbyt surowa, nieprzystępna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie