Zastosowanie kontrłat - do czego są używane?

Andrzej Winnicki
20.10.2022

Dach budynku to niezwykle ważny element, od którego zależy wiele - odpowiada za nasze bezpieczeństwo, komfort cieplny czy brak wilgoci w pomieszczeniach. Dlatego też dobrze wykonana więźba dachowa powinna być złożona z kilku podstawowych, ważnych elementów. Wśród nich ogromną rolę odgrywają kontrłaty. Czym są? Co zapewniają? Do czego są używane i czy ich wykorzystanie jest konieczne? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest kontrłata i jaką ma postać. Mówiąc najprościej, kontrłata to element więźby dachowej, który wykorzystywany jest w przypadku większości dachów posiadających spady. Jest to nic innego jak drewniana belka lub deska, którą umieszcza pionowo na dachu w ściśle określonych odległościach. Na kontrłatach montuje się następnie łaty, czyli drewniane elementy, do których przytwierdza się pokrycie dachowe. Obliczając odległości pomiędzy kontrłatami bierze się pod uwagę szereg czynników, wśród których wymienić możemy między innymi kąt nachylenia dachu, rodzaj i ciężar pokrycia dachowego czy lokalizację budynku.

Do czego używa się kontrłaty?

Kontrłaty pełnią bardzo ważną rolę w przypadku spadzistej konstrukcji dachowej. Jaką rolę pełnią kontrłaty? Przede wszystkim oddzielają pierwszą warstwę dachu od konstrukcji nośnej tworząc szczeliny. Dzięki temu kontrłaty zapewniają odpowiedni przepływ powietrza a co za tym idzie zmniejszają ryzyko rozwoju wilgoci i pleśni w pokryciu dachowym. To jednak nie wszystko. Kontrłaty są również dobrym sposobem na zniwelowanie wszystkich nierówności na dachu. Co więcej zapewniają również trwałe mocowanie poszycia dachowego i materiałów, które wykorzystujemy do jego wykończenia.

Czym grozi brak kontrłat w poszyciu dachowym?

Część osób, które stoją przed wyzwaniem wykończenia domu i budowy dachu poszukuje oszczędności. Myśl o zrezygnowaniu z kontrłat jest jedną z tych, które pojawiają się dość często. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to najlepszym pomysłem. Brak kontrłat w przypadku spadzistego dachu może bowiem nieść za sobą poważne konsekwencje. Wśród nich wymienić możemy między innymi mniej trwały montaż blachodachówki lub dachówki i zwiększone narażenie na uszkodzenia mechaniczne. Brak kontrłat może wpływać również na przeciekanie dachu oraz rozwój wilgoci i pleśni. Nie da się również ukryć, że brak montażu kontrłat może wpłynąć na zwiększenie wydatków na ogrzewanie w przyszłości, ponieważ brak szczelin wentylacyjnych przyczynia się do tego, że ciepło o wiele szybciej ucieka przez dach.

Z czego powinny być produkowane kontrłaty?

W przypadku kontrłat bardzo ważna jest wysoka jakość drewna, z których są wykonane. Najczęściej stosuje się w tym przypadku drewno sosnowe i świerkowe lub jodłę. Wynika to z faktu, że drewno drzew iglastych cechuje się bardzo dobrą trwałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Mimo to, materiał, z którego zostaną wykonane kontrłaty powinien być odpowiednio sezonowany zaś one same zaimpregnowane za pomocą wodoodpornych środków.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie