Nieruchomości zawsze były bardzo atrakcyjną lokatą kapitału. Bezpieczną, zyskowną, względnie łatwą do upłynnienia. Nic dziwnego, że także dziś osoby dysponujące sporą gotówką nierzadko w pierwszej kolejności rozważają na przykład zakup mieszkania „pod inwestycję”. Jest to bardzo dobry pomysł, o ile oczywiście wybierzemy odpowiednią nieruchomość. Czym zatem należy się tutaj kierować? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Ma kluczowe znacznie w przypadku mieszkania na wynajem. Jeśli ma to być nie tylko lokata kapitału, ale też źródło dochodu pasywnego, to szukając mieszkania z myślą o jego wynajęciu w pierwszej kolejności należy skupić się na lokalizacji. Optymalna będzie taka blisko centrum miasta – najemcami najczęściej są ludzie młodzi, którzy chcą mieć łatwy dostęp do rozrywek, uczelni, urzędów etc.
Łatwo jest kupić mieszkanie za dobre pieniądze. Pytanie tylko, czy na pewno na końcu cena okaże się faktycznie atrakcyjna? Z tym może być niestety różnie. Wielu inwestorów popełnia tutaj klasyczny błąd i kupuje zrujnowane nieruchomości za niską cenę, nie zdając sobie do końca sprawy ze skali wydatków, jakie ich dopiero czekają. W skrajnym przypadku może się okazać, że trzeba będzie zainwestować drugie tyle, aby przywrócić lokal do stanu używalności i móc na nim zarabiać.
Uwaga!
Zdarza się, że nabywca musi wyremontować nie tylko samo mieszkanie, ale również np. opłacić naprawę dachu – to częsty scenariusz w przypadku lokali na poddaszu w wiekowych budynkach.
Zdecydowanie najmniejszym ryzykiem inwestycyjnym jest zakup kawalerki z myślą o jej wynajmowaniu. Takie mieszkania zawsze znajdują najemców, a także nabywców, gdyby po latach miało się okazać, że inwestor chce odzyskać swój kapitał. Znacznie większych problemów może natomiast przysporzyć apartament w ekskluzywnym budynku, na który trudniej jest znaleźć nabywcę, nie wspominając już o najemcy.
Dlatego radzimy, aby zrobić bardzo dokładne rozeznanie rynkowe, przeanalizować dane historyczne i na tej podstawie wyselekcjonować nieruchomości, które potencjalnie mogą stanowić najlepszą inwestycję w długim horyzoncie czasowym.