Wysoki poziom wód gruntowych a zabezpieczenie fundamentu

Mariusz Siwko
04.04.2024

Wysokie wody gruntowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla fundamentów budynków. W takiej sytuacji inwestor musi zwrócić baczną uwagę na kwestie ich odpowiedniego zabezpieczenia. Zlekceważenie tego może prowadzić do zawilgocenia, a w dłuższym okresie nawet uszkodzenia fundamentów. W jakie rozwiązania warto zainwestować?

Porządna hydroizolacja fundamentów

Podstawą jest pionowa hydroizolacja, czyli zabezpieczenie ścian fundamentowych przed przenikaniem wody z boków. Można ją zrealizować za pomocą specjalnych mas bitumicznych, folii hydroizolacyjnych lub płyt izolacyjnych.

Do tego dochodzi obowiązkowa pozioma hydroizolacja, która zapobiega wnikaniu wody z dołu, zabezpieczając dolną część ścian fundamentowych i płytę fundamentową.

Drenaż opaskowy

W przypadku naprawdę wysokiego poziomu wód gruntowych warto pomyśleć o zastosowaniu systemu drenażowego wokół fundamentu. System ten będzie odprowadzał nadmiar wody gruntowej np. do rowu czy zbiornika podziemnego (wodę wykorzystamy później do podlewania ogrodu).

Studnie chłonne i odwodnienia gruntowe

W miejscach, gdzie poziom wód gruntowych jest szczególnie wysoki, można rozważyć budowę studni chłonnych lub systemów odwodnień gruntowych, które będą skutecznie obniżać poziom wody w gruncie wokół fundamentów.

Izolacja przeciwwilgociowa

Zastosowanie dodatkowych warstw izolacji przeciwwilgociowej wewnątrz budynku, zwłaszcza przy posadzkach na gruncie, może zapobiec wchłanianiu wilgoci przez materiały do budowy ścian. Zapobiegnie to zawilgoceniu ścian, co z kolei miałoby fatalny wpływ na ich trwałość, a także na komfort życia mieszkańców i koszty ogrzewania budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie