System oświetlenia do domu – jak go zaplanować?

Maciej Piwowski
15.02.2021

Nie da się funkcjonować w domowych wnętrzach bez zadbania o odpowiedni system oświetleniowy. Perfekcyjne rozplanowanie wszystkich lamp oraz wykorzystanie właściwych rozwiązań do sterowania nimi, pozwala zwiększyć funkcjonalność i poprawić estetykę każdego pomieszczenia.

O czym trzeba pamiętać, gdy tworzy się system oświetleniowy do domu? Kilka praktycznych wskazówek zaprezentujemy poniżej.

Do czego wykorzystuje się oświetlenie w domu?

Lampy w domach bywają wykorzystywane do różnych celów. Podstawową funkcją jest zapewnienie komfortu podczas przemieszczania się i wykonywania podstawowych czynności. Stosuje się do tego lampy główne, zwłaszcza modele sufitowe i wiszące.

Oprócz nich niezbędne są modele dające mocny strumień światła zadaniowego. Tego typu oprawy trafiają nad biurka lub do gabinetów. Przydają się także na przykład w kuchni nad blatami roboczymi.

Nie zapominajmy jednak o tym, że lampy bywają również elementem, dopełniającym aranżację. Światło oraz estetyka produktów oświetleniowych wpisują się bowiem w konkretne przestrzenie, wpływając na ich wygląd oraz przytulność miejsca.

Oświetlenie naturalne vs sztuczne

W każdym domu wykorzystuje się dwa rodzaje oświetlenia: oświetlenie naturalne i sztuczne. Oświetlenie naturalne to oczywiście promienie słoneczne, wpadające przez okna lub inne przeszklenia. Światło tego typu jest niezmiernie korzystne dla człowieka – pozwala wykonywać różne czynności oraz poprawia nastrój. Warto również wspomnieć o tym, że światło dzienne idealnie oddaje kolory różnych przedmiotów.

Z domowych pomieszczeń korzysta się jednak nie tylko w piękne, słoneczne dni. Trzeba zatem wprowadzić do nich odpowiednią ilość źródeł światła. Niektóre z nich dają światło zbliżone do naturalnego. Chętnie wprowadza się jednak również produkty emitujące światło o innych temperaturach barwowych – ciepło białe przydaje się w pomieszczeniach do relaksu, zimno białe natomiast w miejscach do pracy.

Estetyka opraw oświetleniowych

Lampy do domu to przedmioty o wielkich walorach dekoracyjnych. Wpisują się we wszystkie popularne obecnie trendy wnętrzarskie. Dzięki temu można zbudować spójną wizualnie i ciekawą przestrzeń, która spełnia wszystkie oczekiwania użytkowników. Warto poznać rozmaite rozwiązania, dostępne choćby na stronie Lampy.it.

Wszystkie zastosowane w danym wnętrzu lampy powinny być powiązane stylistycznie oraz nawiązywać wyglądem do pozostałych elementów wystroju. Tak buduje się piękne miejsce do pracy, wypoczynku i spotkań z rodziną lub znajomymi.

Sterowanie oświetleniem – tradycyjne i nowoczesne rozwiązania

Oprócz samych lamp warto poświęcić nieco czasu na dobranie narzędzi do sterowania oświetleniem. Klasycznym rozwiązaniem są oczywiście włączniki. Poza zwykłymi modelami można obecnie znaleźć też bardziej nowoczesne produkty, jak choćby efektowne, dotykowe panele szklane.

Wiele osób decyduje się na sterowanie zdalne. Wykorzystuje się do tego praktyczne piloty lub aplikacje mobile. Niektóre rozwiązania pozwalają nawet na kontrolowanie oświetlenia za pośrednictwem komend głosowych.

Nowoczesny system oświetleniowy – funkcjonalność i styl w jednym

Systemy oświetleniowe do nowoczesnych domów powinny łączyć wygodę użytkowania, oszczędność czasu i pieniędzy z ciekawymi walorami dekoracyjnymi. Dzięki temu tworzy się przyjemną i wygodną przestrzeń do codziennego funkcjonowania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.