Strop drewniany zamiast betonowego – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Marek Szydełko
31.07.2023

Klasyczny strop w domu jednorodzinnym jest wykonany z betonu (obecnie stosuje się metodę systemową, z bloczkami stropowymi zalewanymi betonem). Nie brakuje jednak inwestorów, którzy rezygnują z tego rozwiązania na rzecz stropu drewnianego. Ten idealnie sprawdza się w domach z poddaszem nieużytkowym, jednak można go rozważyć również wtedy, gdy planujemy zaaranżować pomieszczenia mieszkalne na poddaszu. W naszym artykule wymieniamy najważniejsze zalety i wady stropu drewnianego.

Te argumenty przemawiają za stropem drewnianym

Strop z drewna powinien być przewidziany w projekcie. Jeśli projektant proponuje klasyczny strop betonowy, a inwestor preferuje drewniany, to konieczna będzie istotna modyfikacja projektu. Takie rozwiązanie ma kilka istotnych zalet, przede wszystkim:

  • Krótszy czas wykonania stropu;
  • Brak przerwy technologicznej, która w przypadku stropu betonowego wstrzymuje dalsze prace na kilka tygodni;
  • Niższy koszt wykonania stropu;
  • Duża swoboda w zakresie wykonania podłogi, zwłaszcza na poddaszu nieużytkowym (płyty OSB, deski po budowie, izolacja z wełny mineralnej czy wełny drzewnej etc.);
  • Swobodne prowadzenie instalacji na poddasze, które można układać w przestrzeni stropu drewnianego, bez kucia betonu;

Strop drewniany nie jest idealnym rozwiązaniem

Rozważając wybór drewnianego stropu trzeba mieć na uwadze, że pod kilkoma względami wypada on gorzej niż betonowy. Przede wszystkim nie jest to dobra propozycja dla osób, które planują urządzić na poddaszu pomieszczenia mieszkalne – nie chodzi tylko o ograniczoną nośność stropu drewnianego, ale również o hałas przenoszony przez belki (zawsze słychać, że ktoś chodzi na górze).

Do najważniejszych wad stropu drewnianego zaliczymy:

  • Ograniczoną nośność;
  • Przenoszenie hałasów i drgań z poddasza;
  • Koszty wykonania stropu z drewna wcale nie są takie niskie, zwłaszcza w dobie wysokich cen drewna budowlanego i konstrukcyjnego oraz płyt OSB;

Strop drewniany na pewno jest atrakcyjnym wyborem dla osób, które planują wykorzystywać poddasze tylko okazjonalnie i urządzić na nim np. strych. Jeśli natomiast masz projekt domu z poddaszem użytkowym, to lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na klasyczny strop betonowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie