Skuteczne sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji domu jednorodzinnego

Mariusz Siwko
18.11.2020

Posiadanie domu jednorodzinnego z zasady wiąże się z nieco wyższymi kosztami życia niż w przypadku mieszkania. Wynika to głównie z konieczności ogrzania znacznie większej powierzchni. Istnieją natomiast bardzo skuteczne sposoby na to, aby realnie obniżyć stałe wydatki. Sprawdź, w co warto zainwestować mając lub dopiero budując własny dom jednorodzinny.

Własne ujęcie wody

Od tego zawsze dobrze jest zacząć. Własne ujęcie wody to gwarancja bardzo dużych oszczędności, szczególnie jeśli planujesz podlewać trawnik. W ten sposób można spokojnie obniżyć rachunki za wodę o kilkaset złotych rocznie. Własna studnia szybko się więc zwraca, choć jej koszt nie jest mały (średnio od 120 złotych za metr bieżący odwiertu + pompa + zestaw hydroforowy).

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków

Na tę inwestycję powinni się zdecydować właściciele domów jednorodzinnych podłączonych do zbiorników bezodpływowych, czyli po prostu szamb. Wywóz nieczystości jest piekielnie drogi (średnio 120 złotych za 6 metrów sześciennych), co skłania do tego, aby poszukać oszczędności. Gwarancją ich uzyskania jest właśnie zainwestowanie w przydomową oczyszczalnię ścieków, która redukuje stałe koszty zagospodarowywania nieczystości o 100%.

Instalacja fotowoltaiczna

Tutaj mówimy już o sporym wydatku, ponieważ instalacja fotowoltaiczna mogąca zaspokoić potrzeby czteroosobowej rodziny (moc około 4 kWp), to koszt około 20 tysięcy złotych. Wydaje się więc, że nie ma o czym mówić, ale warto na spokojnie sobie to wszystko policzyć. Faktyczny wydatek i tak będzie znacznie niższy (ulga termomodernizacyjna i dotacja z programu „Mój Prąd”), a do tego nie zapominajmy o stale rosnących cenach energii. Własna instalacja fotowoltaiczna zabezpiecza przed wysokimi rachunkami za prąd na wiele lat, a do tego podnosi wartość nieruchomości, co docenimy w momencie jest sprzedaży.

Inteligentna automatyka

O instalacji smart home warto pomyśleć na etapie budowy, aby estetycznie ukryć przewody pod tynkiem i dobrze zaplanować cały układ. Jest to kosztowne, ale jednocześnie bardzo komfortowe i na dłuższą metę opłacalne rozwiązanie. Inteligentna automatyka może np. zagwarantować obniżenie kosztów ogrzewania poprzez sterowanie temperaturą w zależności od potrzeb czy też zwiększenie uzysku energetycznego ze słońca.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie