Roundup – kontrowersyjny herbicyd

Jerzy Biernacki
08.04.2025

Roundup to nazwa handlowa herbicydów, których głównym składnikiem aktywnym jest glifosat. Preparat ten budzi ogromne kontrowersje z uwagi na jego silną ingerencję w środowisko i potencjalne działanie rakotwórcze. Z drugiej strony jest wyjątkowo skuteczny w zwalczaniu nawet uporczywych chwastów. Temu preparatowi nieco bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Zastosowanie Roundupu

Roundup jest bardzo skuteczny w zwalczaniu różnorodnych chwastów, zarówno jedno-, jak i wieloletnich. Glifosat działa systemicznie, co oznacza, że wnika do rośliny przez liście i przemieszcza się do korzeni, powodując jej stopniowe obumieranie.

Może być stosowany na ścieżkach, podjazdach i w innych miejscach, gdzie występują uporczywe, trudne do mechanicznego usunięcia chwasty.

Roundup może być również używany do oczyszczania gleby przed sadzeniem nowych roślin, uprawą warzyw lub zakładaniem trawnika, skutecznie eliminując konkurencyjne chwasty.

Wady stosowania Roundupu

Glifosat, główny składnik Roundupu, jest ma potencjalne działanie rakotwórcze oraz negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Stosowanie tego preparatu zaburza bioróżnorodność, szkodząc również pożytecznym organizmom, takim jak pszczoły i inne owady zapylające.

Długotrwałe stosowanie Roundupu może prowadzić do powstawania chwastów odpornych na glifosat, co zmniejsza jego skuteczność i wymaga stosowania alternatywnych metod zwalczania.

Ponadto niewłaściwe stosowanie Roundupu może uszkodzić lub zabić pożądane rośliny, w tym ozdobne. Stąd zaleca się wyjątkową ostrożność w aplikacji oraz dokładne przemyślenie, czy na pewno chcemy używać tak silnej chemii w swoim ogrodzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie