Roboty instalacyjne, które należy wykonać na etapie budowy fundamentu domu jednorodzinnego

Antoni Kwapisz
23.11.2021

Fundament jest kluczowym elementem każdego budynku. Należy go wykonać solidnie, zgodnie z projektem, z wykorzystaniem wysokojakościowych materiałów. Czy jednak wiesz, że na etapie budowy fundamentu trzeba zadbać o wykonanie pierwszych instalacji? Jeśli o tym zapomnisz, to naprawienie tego błędu będzie bardzo kosztowne i uciążliwe. Sprawdź więc, jakie roboty instalacyjne musisz przeprowadzić równolegle z budową fundamentu.

Wykonanie przepustu w ścianie fundamentowej

Przepust ten posłuży do wyprowadzenia rury kanalizacyjnej poza budynek, którą w przyszłości będą odprowadzane ścieki produkowane w gospodarstwie domowym. Rurę następnie podłącza się do kolektora (w przypadku dostępu do sieci kanalizacyjnej) lub do zbiornika bezodpływowego.

Wykonanie kanalizacji

Po wykonaniu fundamentu, ale jeszcze przed wylaniem tzw. chudziaka, należy rozprowadzić rury kanalizacyjne w budynku. Mamy tutaj na myśli wszystkie rury, które docelowo muszą się znaleźć pod podłogą i zostać podłączone do głównej rury kanalizacyjnej odprowadzającej ścieki poza budynek.

Doprowadzenie wody

Najlepiej zająć się tym zaraz po wykonaniu ław fundamentowych, ponieważ rura doprowadzająca wodę do budynku musi biec pod ławą, na głębokości minimum 1,5 metra (strefa przemarzania). Warto to zrobić nawet w sytuacji, gdy nieruchomość nie ma dostępu do sieci wodociągowej i inwestorzy będą korzystać z własnego ujęcia, np. wykonanego w garażu. Nigdy nie wiadomo, kiedy wodociąg jednak zostanie doprowadzony i pojawi się możliwość pobierania wody z sieci.

Kabel elektryczny

Po wykonaniu fundamentu należy również doprowadzić do budynku główny kabel zasilający, który biegnie od skrzynki elektrycznej znajdującej się na granicy działki (lub planowanej do wykonania). Ten kabel będzie w przyszłości zasilać cały dom, dlatego koniecznie trzeba zadbać o jego dobre zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Można również pomyśleć o doprowadzeniu do budynku instalacji domofonowej czy do zasilania automatu bramy wjazdowej, co zaoszczędzi sporo pracy w niedalekiej przyszłości.

Dodatkowo wspomnijmy o doprowadzeniu rury powietrznej do kominka, jeśli jest on przewidziany w budynku. Taką rurę najlepiej jest poprowadzić pod posadzką, dzięki czemu nie będzie ona wychładzać pomieszczenia oraz generować hałasu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie